اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 15 بهمن 1397 ساعت 17:13

مدیر انجمن های میراث فرهنگی استان در داورزن اعلام کرد: برنامه ریزی برای تشکیل انجمن میراث فرهنگی در 1020 روستای خراسان رضوی

مدیر انجمنهای میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تعداد 1020 روستای هدف گردشگری در استان شناسایی شده و در حال برنامه ریزی برای تشکیل انجمن در این روستاها هستیم، تاکنون 300 انجمن میراث فرهنگی برای صیانت و حفاظت از آثار تاریخی و رونق گردشگری در این استان تشکیل شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع، دستی و گردشگری خراسان رضوی  مهدی علیپور محمدیه امروز15 بهمن  در نشست اعضای انجمن میراث فرهنگی داورزن افزود: یک هزار و 20 روستای هدف گردشگری در خراسان رضوی شناسایی شده اند که برای معرفی این مناطق در پی ایجاد انجمن های میراث فرهنگی هستیم.
وی اظهارداشت: انجمن های میراث فرهنگی با تهیه شناسنامه روستا و معرفی ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی نقش مهمی در جذب گردشگران بر عهده دارند.
وی گفت: امسال حدود 100 برنامه با مشارکت انجمن های میراث فرهنگی شامل برپایی نمایشگاههای شناسایی آثار تاریخی و صنایع دستی در این استان برپا شده است.
علیپور افزود: 650 میراث یار در قالب انجمن های مردم نهاد در حفظ و حراست آثار تاریخی، تقویت و توسعه گردشگری و ترویج صنایع دستی استان فعالیت می کنند.
وی با اشاره به قابلیت روستاهای داورزن اظهار داشت: از 38 روستای این شهرستان در 36 روستا آثار شاخص تاریخی وجود دارد که با توجه به موقعیت جغرافی داورزن در مسیر جاده تهران - مشهد و جاذبه های گردشگری مناطق روستایی به زودی انجمن های میراث فرهنگی آن فعال می شود. 
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داورزن نیز گفت: برای نخستین بار در استان، میثاق نامه انجمن های میراث فرهنگی خراسان رضوی در این شهرستان با هدف شناسایی ظرفیت های گردشگری و مشارکت در جذب منابع مادی و معنوی به امضا رسید.
محمد عبدا... زاده ثانی افزود: شهرستان داورزن با بهره مندی از آثار تاریخی و طبیعی فراوان، قرار گرفتن در مسیر جاده تاریخی ابریشم و جاده تهران - مشهد و عبور سالانه 25 میلیون مسافر و زائر بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) از این مسیر، شرایط مناسبی برای جذب گردشگران دارد.
وی آسیاب های آبی و بادی، کاروانسراهای تاریخی بین راهی، مساجد قدیمی، یخدان ها، آتشکده آذربرزین مهر، روستاهای قدیمی مزینان و باشتین، مناطق ییلاقی و آبشارهای منطقه بفره و کویر را از جمله آثار تاریخی و طبیعی داورزن برشمرد.
شهرستان داورزن 150 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی دارد که 80 اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
مرکز شهرستان 21 هزار نفری داورزن در 310 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

منبع:   تعداد بازدید : 91 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051