اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 2 اسفند 1397 ساعت 11:11

در یکصد و یکمین جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی و با حضور استاندار خراسان رضوی: تفاهم نامه تسهیل در واگذاری کاروانسرای نظام الدوله و اسحاق خانی به بخش خصوصی امضا شد

با حضور استاندار خراسان رضوی، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، نماینده مردم فریمان و سرخس در یکصد و یکمین جلسه اقتصادی مقاومتی استان، تفاهم نامه تسهيل در واگذاری کاروانسرای نظام الدوله و اسحاق خانی واقع در شریف آباد توسط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی امروز اول اسفند در این باره گفت:  یکصد و یکمین جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی امروز با حضور رزم حسینی استاندار، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، قاضی زاده نماینده مردم فریمان و سرخس، در منطقه بینالود برگزار شد و در این جلسه تفاهم نامه ای به منظور تسهیل در واگذاری کاورانسرای نظام الدوله و اسحاق خانی واقع در شریف آباد امضا شد.
وی افزود: با حمایت های استاندار خراسان رضوی تلاش می کنیم از ظرفیت های بخش خصوصی برای احیای میراث فرهنگی و توسعه گردشگری استان استفاده کنیم.
مکرمی فر یادآورشد: سرمایه گذار بخش خصوصی در مزایده واگذاری این مجموعه  از طریق صندوق احیاء آثار تاریخی شرکت کرده و برنده مزایده شده است . بر اين اساس متعاقب امضاي قرارداد توسط صندوق احيا بناهاي تاريخي عمليات مرمت و احيا بناهاي مذكور اغاز و پس از مرمت و احيا با تعيين كاربري متناسب با شان يك اثر تاريخي بهره برداری از آن  اغاز خواهد شد.
هم چنین محمد امانی سرمایه گذار در این باره گفت: واگذاری این مجموعه از طریق صندوق احیای میراث فرهنگی قرار است ازتقريبا دو سال پيش تاکنون انجام شود اما با مشکلاتی همراه بود که با پیگیری های   مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، بخشدارملک اباد و  قاضی زاده نماینده مردم ملک آباد، فریمان و سرخس در مجلس به نتیجه رسید.
وی تصریح کرد: این اولین واگذاری با این شرایط در استان خراسان رضوی است که می تواند شروع خوبی برای احیا و بهره برداری از آثار تاریخی برای توسعه گردشگری باشد.
امانی یادآورشد: طرحی را برای احیای کارونسراهای در حاشیه جاده ابریشم داریم که کارونسراها احیا و برای اقامت شبانه و پذیرایی بازسازی خواهند شد، هم چنین  تورهای گردشگری را برگزار خواهیم کردو گردشگران در هر کدام از کارونسراها به یک سبک با هویت و اصالت ایرانی از گردشگران پذیرایی خواهند کرد، احیای این کاروانسراها  موجب اشتغال زایی خواهد شد.
گفتنی است شریف‌‌آباد واقع در محدوده شهر مُلک آباد مشهد منزلگاهی در مسیر زمستانی نیشابور به توس و مکان استراحت کاروانیان و مسافران خسته از راه بوده است. این مکان در 35 کیلومتری مشهد قرار دارد. در این روستا دو باب رباط ساخته شده که رباط معروف به اسحاق خانی مشتمل بر یک فضای تابستانی با 25 غرفه رو به حیاط مرکزی و دارای دو ایوان جنوبی و شمالی است. بخش زمستانی آن نیز با 20 غرفه دارای شبستانی است که پوشش آن بر روی 16 ستون آجری ایجاد شده است.  رباط دیگر که به نام نظام الدوله شناخته می شود، با وسعت 3480 مترمربع دارای یک  حیاط میانی و 23 اتاق کوچک با ورودی ایوانچه، دو فضای اصطبل و شش برج مدور است که به طور کلی با وجود تأسیسات رفاهی منزلگاه مهمی در این راه بوده است.
منبع:   تعداد بازدید : 101 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051