اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 9:6

بازدید نوروزی از مجموعه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان 4 درصد افزایش یافت؛ بهار‌فرهنگ و تاریخ

خراسان رضوی در نوروز 98 به رسم هر سال با آغوشی باز، میزبان تعداد بی شماری از زائران و مسافران از داخل و خارج کشور بود. مهمانانی که بسیاری از آن ها مشتاقانه آمدند تا سال خود را در کنار مضجع شریف امام مهربانی ها تحویل کنند و ایشان را ضامن سعادت و برکت برای خود و دیارشان در سال 98 قرار دهند، برخی نیز زمان های دیگر از تعطیلات نوروزی را برای سفر به خراسان رضوی و مشهد مقدس انتخاب کردند.

رشد گردشگری، بهره اقتصادی
رشد چهار درصدی بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان حکایت از آن دارد، که ظرفیت های بکر خراسان رضوی در حوزه گردشگری می تواند بیش از گذشته مورد توجه قرار داشته باشد و از آن برای توسعه اقتصادی بهره برد. امسال نیز یکی از برنامه های مسافران نوروزی،  سفر به خراسان رضوی بود و آمارها بیانگر رشد چهار درصدی این بازدیدهاست. اتفاقی که می تواند در رونق اقتصادی استان به عنوان یک استان مسافرپذیر نقشی کلیدی ایفا کند و زمینه ساز تحول اقتصادی در شهرستان های خراسان رضوی باشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در تعطیلات نوروزی امسال، سه میلیون و 689 هزار و 36 نفر از زائران و گردشگران از مجموعه های تاریخی، تفریحی و توریستی استان دیدن کردند. از این تعداد یک میلیون و  786 هزار و 941 نفر از جاذبه های تاریخی فرهنگی بازدید کردند که نسبت به سال گذشته، هفت درصد رشد را نشان می دهد. جاذبه های طبیعی نیز با یک میلیون و  495 هزارو  811 بازدیدکننده، جایگاه دوم را دارد که نسبت به سال 97، یک درصد کاهش داشته و جاذبه های دست ساز استان با 406هزار و284 بازدیدکننده در جایگاه سوم قرار گرفت که این تعداد در مقایسه با سال گذشته، 12 درصد رشد را نشان می دهد.
بازدید 155هزار و 206نفر از بناهای تاریخی استان
در میان آثار تاریخی و فرهنگی استان، آرامگاه فردوسی 70 هزار و 24 بازدید کننده داشته و پس از آن مجموعه نادری با 26هزار و 863 بازدیدکننده، آرامگاه خیام با 23هزار و 772 بازدیدکننده، آرامگاه عطار با تعداد 19هزار و 750 بازدیدکننده، مجموعه هارونیه با 9هزار و 88 بازدیدکننده، موزه بزرگ خراسان با 5 هزار و 215 بازدیدکننده، موزه ویرانی با 418 بازدیدکننده و موزه تایباد با 76 نفر بازدیدکننده، به ترتیب مورد استقبال ویژه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفتند و در مجموع 155هزار و 206 بازدید کننده داشت.
جشن های نوروزگاه در 26 شهرستان برگزار شد
امسال همچنین برای پنجمین سال متوالی، برنامه های نوروزگاهی در کشور برگزار شد و 26 شهرستان خراسان رضوی نیز میزبان این برنامه ها بود. البته ناگفته نماند که وقوع سیل و جان باختن جمعی از هموطنان در این حادثه و همچنین شرایط نامناسب جوی سبب شد برخی از برنامه های نوروزگاه در سراسر کشور لغو شود. مراسم نوروزگاه های خراسان رضوی از 27 اسفند و در شهرستان فریمان آغاز شد و مراسم رسمی آن نیز سوم فروردین با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در آرامگاه فردوسی برگزار شد. پایان بخش این جشن ها نیز برگزاری نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در نقطه صفر مرزی و با حضور مسئولان دو کشور بود. در این مراسم تندیس نوروزگاه مشترک و صنایع دستی خراسان رضوی توسط استاندار خراسان رضوی به استاندار آخال ترکمنستان تقدیم شد و استاندار آخال نیز صنایع دستی ترکمنستان را به علیرضا رزم حسینی هدیه داد. همچنین در حاشیه این نوروزگاه مشترک، رئیس شورای شهر مشهد برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در عشق آباد ترکمنستان و هفته فرهنگی ترکمنستان در مشهد اعلام آمادگی کرد.
بازدید گردشگران از شهرستان های خراسان رضوی
در تعطیلات نوروزی امسال شهرستان های خراسان رضوی مقصد سفر بسیاری از مسافران نوروزی بود. در این مدت گردشگران 175 شهر ایران و 9 کشور خارجی از جاذبه های تربت حیدریه دیدن کردند و جاذبه های گردشگری تایباد نیز  17 هزار بازدید کننده در ایام نوروز داشت. بازدید  362 هزار نفر از شهرستان گناباد و اقامت 16 هزار و 700 مسافر و گردشگر در اماکن اقامتی این شهرستان نیز در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 30 درصد افزایش یافت. افزایش 12 درصدی اسکان گردشگران در اماکن اقامتی تایباد، بازدید 42 هزار نفر از جاذبه های شهرستان جوین و  اقامت یک هزار و 412 گردشگر در  این شهرستان نیز از دیگر رویدادهای گردشگری ایام نوروز بود. همچنین شهرستان بینالود به دلیل تنوع و تعداد نوروزگاه‌های خود در تراز یکی از شهرستان های برتر در نوروز 98 قرار گرفت.
 

منبع: خراسان رضوی  تعداد بازدید : 83 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051