اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 28 فروردین 1398 ساعت 10:58

ثبت شده‌های میراث فرهنگی در سال 97: «جواهردان»، ظرفی با شش نقش حیوانی و اساطیری در یک نوار افقی

یکی دیگر از ثبت شده‌های میراث فرهنگی خراسان رضوی در سال 97 «جواهردان»، است و آن ظرفی است که بدنه آن دارای شش نقش حیوانی و اساطیری در یک نوار افقی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ، ظرف «جواهردان» نقره در مهرماه 1387 به همراه قطعات سفالی از محل خاک‌برداری‌های پروژه احداث آپارتمان‌های مسکونی مجتمع فولاد خراسان واقع در شهرک فیروزه نیشابور به صورت اتفاقی کشف و به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی تحویل داده شد. 
در بهمن ماه سال 1388 این محوطه به شماره 29281 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید و اشیا به‌دست آمده از سه فصل حفاری محوطه، قدمت آن را به اواخر دوران مفرغ می‌رساند. 
محوطه تاریخی شهرک فیروزه در شمال غرب شهر فعلی نیشابور، در محدوده شهرک‌های تازه تاسیس و در مجاورت رودخانه کال نانوا از شاخه‌های رودخانه فاروب که از ارتفاعات بینالود سرچشمه می‌گیرد، واقع شده است.
«جواهردان» مکشوفه از جنس نقره و دارای درپوش و به شکل مدور با قطر دهانه 16 سانتی‌متر و ارتفاع 5/9 سانتی‌متر (با درپوش) است که با نقوش حیوانی- اساطیری و به صورت برجسته قلم‌زنی و تزیین یافته است.
مهم‌ترین نقش‌مایه این ظرف دو شیر بالدار است با دهانی باز، ریشی کوتاه و دم خمیده بر پشت، که به صورت قرینه رو به روی هم قرار گرفته‌اند و در پشت آن‌ها، دو نقش ترکیبی دیگر یعنی حمله گاو با شیر نر و حمله گراز با شیر (با نقوش پراکنده شبیه به خال در روی بدن) نقر شده است. یال، پشم‌های بدن حیوانات و هم‌چنین بال‌های شیرهای بالدار به صورت پرِ پرنده نقر شده است. 
درپوش ظرف نیز دارای نقش چهار بز کوهی نر است که شاخ آن‌ها به صورت مدور تا پشت سر آن‌ها امتداد دارد. هم‌چنین در مرکز درپوش و بین چهار نقش بز، دستگیرهای با طرح گل لوتوس هشت پر تعبیه شده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 60 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051