اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 27 فروردین 1398 ساعت 9:47

مدیر میراث فرهنگی کلات اعلام کرد: بسیج مردم و مسئولان برای تخلیه سیلاب از مسجد تاریخی کبودگنبد

مدیر میراث فرهنگی کلات از بسیج مردم و مسئولان برای تخلیه سیلاب از مسجد تاریخی کبودگنبد خبرداد و گفت: 60 تا 70 درصد سیلابی که وارد این مسجد شده بود تخلیه شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی شعبانعلی فرهمند با بیان این مطلب افزود: در پی بازندگی و سیلاب اخیر در شهر کلات، مسجد کبود گنبد کلات نادر نیز در معض سیلاب قرار گرفت.
وی با اشاره به حجم بالای بارش ها درباره آب گرفتگی معابر و ورود سیلاب به داخل شهر اظهار کرد: خودرویی را سیلاب برد و با توجه به این که از دهانه پل رودخانه کلات عبور نکرد موجب مسدود شدن دهانه پل شد.
وی ادامه داد: با مسدود شدن دهانه پل مسیر سیلاب به داخل شهر منحرف و به داخل خیابان شهر کلات وارد شد که بعد از تخریب بیش از 40 منزل مسکونی به مسجد کبود گنبد نیز وارد شد.
مدیر میراث فرهنگی کلات اظهار کرد: ساخت وساز ها در شهر نیز به گونه ای بوده که موجب هدایت آب به سمت مسجد شده است.
فرهمند گفت:  مسجد گبود گنبد مربوط به دوره صفوی و بخاطر قرار گرفتن در پایین ترین نقطه شهر کلات با عمق چهار متر دچار آبگرفتگی شدید ناشی از جریان سیلاب شد. 
وی با بیان این که کارشناسان میراث فرهنگی هم اکنون در محل حضور دارند، افزود: در این سیل دیوار حفاظتی که چند سال قبل اجرا شده و تاریخی نبوده، تخریب شده و به مسجد آسیبی نرسیده است.
وی درباره حجم آب وارد شده به مسجد اظهار کرد: شبستان ها و حیاط مسجد به ارتقاع حدود 2  متر در آب قرار داشته است.
فرهمند با اشاره به همکاری و حمایت های همه جانبه مردم و مسئولان برای تخلیه این اثر تاریخی ارزشمند اظهار کرد: تمام نیروهای جمعیت هلال احمر، بسیج و سپاه، شهرداری و دیگر ادارات در حال کمک کردن برای تخلیه مسجد از سیلاب هستند.
وی به همکاری های ستاد بحران شهرستان اشاره کرد و گفت: کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان و سرپرست معاونت عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در کلات حضور یافته است و از این مسجد نیز بازدید داشته است.
فرهمند ادامه داد: از امروز ستاد بحران استان پمپ بزرگ تخلیه ای را به محل آورده و نیروهای کمکی با سرعت در حال تخلیه سیلاب از مسجد هستند و امیدواریم تا فردا عملیات تلیه مسجد از سیلاب به پایان برسد.


منبع:   تعداد بازدید : 72 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051