اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 8 تیر 1398 ساعت 12:48

براساس تفاهم نامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح شد: مطالعات مسیرهای گردشگری، تعریف کاربری بناهای تاریخی، بسته بندی صنایع دستی موضوعات مهم تفاهم نامه با دانشگاه هنرتهران

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: مطالعات مسیرهای گردشگری در بافت های تاریخی، تعریف کاربری بناهای تاریخی، بسته بندی صنایع دستی از جمله مواردی مهمی است که براساس تفاهم نامه با دانشگاه هنر تهران اجرایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر در جلسه ای که قبل از امضای تفاهم نامه همکاری بین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و رئیس دانشگاه هنرتهران دراداره کل  خراسان رضوی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: تفاهم نامه برای ارتقاء کیفی وعملی  شدن فعالیت های حوزه میراث فرهنگی و هنرهای سنتی و صنایع دستی باشد و نه این فقط پایانه نامه ای مرتبط با میراث فرهنگی نوشته شود.
وی ادامه داد: باید مطالعاتی صورت گیرد که بناهای تاریی برای احیا با چه کاربری بازتعریف شود که این را دانشگاه هنر می تواند انجام دهد.
وی تصریح کرد: با وجود این که محصولات صنایع دستی زیادی داریم اما هیچکدام بسته بندی ویژه ای ندارند و بسته بندی ها ضعیف است البته اقداماتی در این زمینه آغاز شده است که همراهی و همکاری دانشگاه می تواند این اقدامات را علاوه بر کیفیت بخشی به طراحی بسته بندی های جدید نیز کمک کند.
مکرمی فر بافت های شهری به ویژه در مشهد را نیازمند طراحی  عنوان کرد و گفت: تعریف مسیرهای گردشگری براساس ظرفیت های فرهنگی و تاریخی یکی از نیاز هایی است که با مذاکرات صورت گرفته، شهرداری مشهد نیز برای همکاری در این زمینه آمادگی اجرای برنامه مشترک را دارد.
وی هم چنین به ظرفیت های دانشجویان در زمینه ثبت آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نیز به دانشجویان تهیه پرونده های ثبتی واگذار می شود که با کمک موثر و تخصصی این دانشجویان بخشی از پرونده های ثبت میراث فرهنگی در حال تشکیل است.
وی به ضرورت پشتیبانی علمی از آثاری که قرار است به ثبت جهانی برسند اشاره کرد و گفت: در فرآیند ثبت جهانی آثار تاریخی،  حضور پژوهشگاهی که از سوی یک مرکز علمی پشتیبانی شود و هم چنین پژوهش های انجام شده توسط فرد پژوهش کننده درباره اثر پیشنهاید برای ثبت جهانی، رصد می شود و پشتبانی علمی دانشگاه هنر و دانشکده های تخصصی این دانشگاه  می تواند در تسهیل ثبت جهانی موثر باشد. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ارتقاء و ایجاد ارتباط و تبادلات اطلاعات علمی و پژوهشی در زمینه مستند سازی، تالیف کتب و مرمت ابنیه و آثار تاریخی استان موضوع این تفاهم نامه است.
مکرمی فر افزود: همکاری مشترک جهت برگزاری کنفرانس ها، همایش، سخنرانی و سمینارهای علمی و تخصصی در زمینه پژوهش و حفاظت ابنیه و آثار تاریخی استان از دیگر موضوعات این تفاهم نامه است.
هم چنین سیدحسن سلطانی رئیس دانشگاه هنرتهران با معرفی دانشکده ها و رشته های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اگر نگاه ما فقط حفظ میراث نباشد و برای این که برای آیندگان میراث بگذاریم نیز باید علاوه بر سنت گرایی به سنت گذاری نیز توجه کنیم.
وی با بیان این که دانشگاه هنر تمام رشته های مصوب  در حوزه میراث فرهنگی را در مقطع ارشد و بخشی هم در مقطع دکترا دارد، افزود: این دانشگاه بستری است که هم نیاز با میراث فرهنگی است.
سلطانی تصریح کرد: ایفای نقش در حوزه میراث فرهنگی را در دستور کار داریم و آمادگی را برای همکاری با سازمان میراث فرهنگی  نیز اعلام می کنیم.
در این جلسه معاونان دانشگاه هنر نیز حضور داشتند و درباره زمینه های همکاری های حوزه کاری خود با اداره کل میراث قرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به گفت و گو پرداختند.
هم چنین معاونان اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و مدیر پژوهشگاه میراث فرهنگی در خراسان رضوی نیز نیازهای خود برای همکاری را اعلام کردند.
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 79 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051