اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 4 تیر 1398 ساعت 9:48

طرح احیا و مرمت بازار فرش مشهد در شورای فنی میراث فرهنگی خراسان رضوی تایید شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از تایید طرح احیا و مرمت بازار فرش مشهد در شورای فنی استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر با اشاره به برگزاری شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،  با اعلام این خبر افزود: بازار فرش مشهد یکی از عناصر هویتی شهر مشهد است که همواره رعایت ملاحظات تاریخی این مجموعه مد نظر بوده است و اکنون نیز طرح باززنده سازی آن بر مبنای این الزامات تهیه شده است.
وی ادامه داد: برای بررسی طرح از جناب آقای دکتر تقی زاده اصل ، مجری طرح بازسازی و احیای بازار تبریز دعوت شد و در این جلسه از نظرات این پیشکسوت مرمت میراث فرهنگی بهره مند شدیم.
مکرمی فر گفت: در جلسه شورای فنی میراث فرهنگی، کارشناسان معماری، کارشناسان حفظ و مرمت آثار تاریخی نظرات خود را درباره طرح مرمت و احیای بازار ارائه کردند و پس از جمع بندی نظرات و بهره گیری از این نظرات طرح به تصویب رسید.
وی تاکید کرد: حفظ هویت این اثر تاریخی مهم ترین دغدغه و رویکرد طرح است که با همکاری و تعامل مالکان، شهرداری و نظارت میراث فرهنگی انجام خواهد شد. 
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: مشاور طرحی را برای احیا و مرمت گام به گام تهیه کرده است که اگر چه قرار بود ابتدا یک دهنه از مغازه به عنوان الگو مرمت شود و سپس به دیگر بخش های بازار تسری پیدا کند اما خود مالکان متقاضی مرمت مغازه های شان و دهنه مقابل مغازه شان شده اند.
بازار فرش مشهد، خیابان شهید اندرزگو یا همان خسروی نو سابق را به مجموعه حرم مطهر رضوی متصل می کند،  بازار بزرگ که در امتداد این بازار بوده است در زمان شاهرخ تیموری، همزمان با ساخت مسجد گوهرشاد ساخته شده و این اثر نیز به عنوان یک اثر فرهنگی-تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بازار فرش فروشها قسمت کوچکی از  بازار بزرگ محسوب می شده که قلب اقتصادی شهر مشهد در آن می تپیده است، این بازار در دوره تیموریان احداث شده ودر دوره صفویه از رونق خاصی برخوردار بوده  است .
متاسفانه قسمتهای زیبایی از بازار بزرگ که مربوط به دوره تیموریان و صفویان  است در تخریب های گسترده سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۶ نابود  و تیمچه ها و سوق ها به فراموشی سپرده شد.
بخش باقیمانده نیز که شامل بخش بازار کفشفروشها بود قبلا در گسترش حرم نیز تخریب شد. هم اکنون بازار قالیفروش ها  و بازار سرشور بخش باقیمانده این مجموعه عظیم فرهنگی و هویتی شهر مشهد می باشد که  متاسفانه در طرح های توسعه عمران شهری با بی مهری مواجه و قسمتی از آن درتخریب قرار دارد.
 تا چند سال گذشته این بازار با مجموعه ای از دکانها و غرفه های کوچک بانمای آجری و سنتی و مسافرخانه ها و مهمانپذیر متعدد فعال بود‏.‏
 این بازار که بنای آن سنتی و گنبدی شکل باخشت ساخته شده بود بعد از آتش سوزی وسیعی که دردهه ‏۴۰ ‏در آن روی داد دوباره با هزینه فرش فروش ها اما با پوششی شیروانی ساخته شده و همچنان از بازارهای سنتی مشهد است که خاص فرش و قالی های دستی  است.

منبع:   تعداد بازدید : 66 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051