اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 13:34

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد؛ شناسایی 200 فرصت سرمایه‌گذاری در سراسر استان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: حدود 4 ماه پیش جهت استقبال از سرمایه‌گذاران، مشاور اقتصادی به کار گرفته‌ایم و حدود 200 فرصت سرمایه‌گذاری در سراسر استان به صورت پیمایشی و میدانی شناسایی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی  ابوالفضل مکرمی‌فر در نشست  تخصصی بررسی سیاست‌های تشویقی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و هتل‌داری که شب گذشته در هتل توریست توس برگزار شد با بیان این مطلب افزود: : ریسک‌هایی که برای صیانت از سرمایه‌گذاران لازم است، در این پروژه‌ها پیش‌بینی شده و در واقع سرمایه‌گذار با 100 درصد اطمینان در هریک از این فرصت‌ها می‌تواند ورود پیدا کند و سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد.
وی تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها و صاحب فرصت‌هایی که پیش‌بینی شده، بیش از 1000میلیارد تومان است و در میزان مبلغ‌ها متفاوت است؛ یعنی از 50 میلیون تا 500 میلیون تومان و مبلغ‌های بالاتر سرمایه‌گذاران می‌توانند حضور پیدا کنند. یکی از مزیت‌های این فرصت‌ها این است که در قالب آلبوم ارائه خواهد شد؛ همچنین به زودی همایش این سرمایه‌گذاری را در ماه آینده در استان خواهیم داشت.
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: در قالب  تسهیلاتی تا سقف یک میلیارد به متقاضیان در حوزه سرمایه‌گذاری  در استان پرداخت می‌شود و بیشتر از آن تا سقف 4 میلیارد با تصویب سازمان انجام می‌شود.
مکرمی‌فر عنوان کرد: بیش از2 هزار تاسیسات گردشگری فعال در استان داریم، به طور مستقیم 35 هزار نفر و غیر مسقیم 90هزار نفر در این عرصه مشغول به کار هستن دارد.
وی یادآور شد: در حال حاضر 291 تاسیسات گردشگری عمدتا در حوزه هتل و اقامت با حجم سرمایه‌گذاری 12 هزار میلیارد تومان در حال انجام است و با میانگین 50 درصد پیشرفت فیزیکی تاسیسات که در صورت بهره‌برداری 11 هزار شغل مستقیم را در استان ایجاد خواهد کرد. سقفی که در قانون پیش بینی‌شده در استان چهار هزار نفر است؛ اما در واقع سه برابر آن چیزی که باید باشد، خواهد بود. 
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: در این 291 تاسیسات گردشگری، 13 هتل  پنج ستاره در حال ساخت داریم؛ برابر با تمامی هتل‌های پنج ستاره‌ای که درحاضر در استان وجود دارد. 
مکرمی‌فر در خصوص سامانه الکترونیکی صدور مجوز معافیت اصولی تسهیلات گردشگری خاطر نشان کرد: این سامانه در جذب سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه‌گذاران در عرصه گردشگری و توسعه گردشگری تاثیرگذار است و در واقع ظرف 48 ساعت سرمایه‌گذاران با مراجعه به سامانه می‌توانند معافیت اصولی خود را دریافت کنند.
وی افزود: این سامانه هنوز در حال افزایش سرعت است که به ساعت برسد، با توجه به تمهیداتی که همکاران اندیشیده‌اند که سرمایه‌گذاران در دفتر پیش‌خوان بتوانند معافیت اصولی خودشان را دریافت کنند تا این بروکراسی حاکم و قوانین دست و پا گیری که موجبات تعلل و تاخیر در سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری می‌شود، برداشته شود و شاهد توسعه روز افزون توسعه گردشگری در استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری در کشور باشیم. 
مکرمی‌فر تصریح کرد: یارانه‌های حمایتی تسهیلاتی داریم که در حال حاضر در حال انجام است. در سال97 ، دو میلیارد و 800 میلیون تومان به کمک بانک‌ها یارانه تسهیلاتی دادیم؛ به ویژه بانک ملی که همکاری خوبی دارند. در سال جاری نیز یک میلیارد تومان یارانه برای همین امر و حمایت از سرمایه‌گذاران تخصیص پیدا کرده است.
وی افزود: هدف از این برنامه‌ها این است که مهاجرت را از روستا به شهر معکوس کنیم و مهاجرت بیشتر از شهر به روستا باشد.
 
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی اشاره کرد: 65 رویداد گردشگری شاخص تا پایان سال به استثنای نمایشگاه بین‌المللی داخلی و خارجی داریم و هر هفته به طور متوسط دو تا سه رویداد فرهنگی شامل نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و مراسم آیینی در حال برگزاری است. 
مکرمی‌فر بیان کرد: استان خراسان رضوی به ویژه مشهد از مزایای ویژه‌ای نسبت به سایر استان‌ها به دلیل وجود مرقد امام رضا(ع)، فرودگاه بین‌المللی، راه آهن و سیستم حمل و نقل جاده‌ای،  اتوبان‌ها و مسیرهایی که به مشهد مقدس از سایر نقاط کشور منتهی می‌شود، برخوردار است. 
وی ادامه داد: 33 منطقه نمونه گردشگری در استان داریم و 16 روستای هدف گردشگری مصوب و ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه‌های مختلف تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و هنرهای سنتی وجود دارد؛ همچنین مشهد در سال 2016 به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها مصوب شد. با توجه به این ظرفیت‌هایی که استان داراست، کمتر نیاز به تبلیغ دارد؛ به گونه‌ای که آمار گردشگران خراسان در سال 30 میلیون گردشگر داخلی و سه میلیون گردشگر خارجی بوده که این گردشگر خارجی هر سال با 20 الی 30 درصد رو به افزایش است.
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال پنج میلیون گردشگر خارجی را در مشهد داشته باشیم.
مکرمی‌فر در ارتباط با بوم گردی‌ها خاطرنشان کرد: 146 بوم گردی را مجوز داده‌ایم که در حال حاضر 36 بوم‌گردی فعال هستند، 48 بوم‌گردی در مرحله تکمیل بوده و 8 بوم‌گردی در مرحله افتتاح هستند و این بوم‌گردی‌ها تسهیلاتی با بهره 4 الی 6 درصد دریافت کرده‌اند و در واقع انگیزه‌ای است با توجه به استقبالی که گردشگران داخلی و خارجی از بوم گردی‌ها داشته‌اند که  بتوانیم حمایت لازم را داشته باشیم و این ظرفیت را رو به افزایش پیدا کنیم.
وی عنوان کرد: هدف بوم‌گردی‌ها این است که توزیع گردشگر و در واقع توازنی بین گردشگران در مشهد، در 28 شهرستان استان را که دارای جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی و سایر موارد هستند را در پی داشته باشند. 

منبع:   تعداد بازدید : 109 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051