اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 16 تیر 1398 ساعت 13:13

امضای تفاهم نامه بین میراث فرهنگی خراسان رضوی و آستان قدس

تفاهم نامه همکاری بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی  در جلسه امضای تفاهم نامه که در این اداره کل برگزارشد، با بیان این مطلب افزود: آستان قدس رضوی بیشترین منابع تخصصی را در همه زمینه ها در اختیار دارد و دارای اسناد و مدارک منحصر به فرد است.
وی با بیان این که میراث فرهنگی، علاوه بر آثار تاریخی، میراث طبیعی و فرهنگی را نیز در فهرست میراث ملی به ثبت می رساند، ادامه داد:  امروزه تمام دنیا با ثبت اثارشان تلاش می کنند، هویت فرهنگی و تاریخی شان را حفظ کنند.
مکرمی فر با اشاره به تعداد موزه های کشورهای توسعه یافته اظهار کرد: ما نیز باید تلاش کنیم تعداد موزه های خود را افزایش دهیم و آستان قدس این ظرفیت را دارد که در بسیاری از شهرستان های خراسان رضوی موزه ایجاد کند.
وی هم چنین با اشاره به مفاد تفاهم نامه گفت: براساس این تفاهم نامه تلاش خواهیم کرد، آثار آستانقدس رضوی را نیز به ثبت ملی برسانیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:: بهره مندی طرفین از امکانات فنی، هنری و کتابخانه ای برای معرفی آثار، برگزاری دوره های علمی آموزشی مشترک، استفاده از ظرفیت تولید آثار هنری و ظرفیت های نمایش و ارائه آثار طرفین، مشارکت در چاپ و انتشار منابع فرهنگی و هنری مرتبط با مجموعه  و مجلات علمی و تخصصی حوزه موزه ها از جمله موضوعات این تفاهم نامه است.
مکرمی فر افزود: هم چنین اقدامات مشترک برای حفظ، صیانت و معرفی میراث مکتوب اسلام و ایران و تبلیغ جلوه هایی از تمدن اسلامی ایرانی و فرهنگی رضوی، فراهم کردن زمینه همکاری تخصصی و تبادل اطالعات کارشناسی و آثار و نفایس موزه ای، در اختیارقرار دادن مواد و اسناد مطالعاتی و فرهنگی موجود شامل نسخ خطی، اسناد، پایان نامه ها، منابع الکترونیکی، منابع دیداری و شنیداری  مطبوعات و ... که مربوط به موضوعات مورد نظر و مشترک مطالعاتی از دیکر زمینه های همکاری است.
هم چنین در این جلسه سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکزاسناد آستان قدس رضوی تشکیل کارگروه ویژه و اجرایی بین میراث فرهنگی استان و آستانقدس رضوی را پیشنهاد کرد و گفت: در سه شنبه های فرهنگی به دنبال معرفی معرفی گنجینه های نفیس هستیم که در این زمینه همکاری دو دستگاه وجود دارد.
گفتنی است: تفاهم نامه همکاری بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکزاسناد آستان قدس رضوی در 10 ماده و 32 بند به امضای ابوالفضل مکرمی فر و سید جلال حسینی رسید.
 

منبع:   تعداد بازدید : 99 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051