اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 14:55

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مراسم نکوداشت پیشکسوت صنایع دستی: استاد محسنی احیاگر هنرهای سنتی و پرورش دهنده هنرمند است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: استاد محسنی بیش از چند دهه عمر خود را در قامت احیاگر هنرهای سنتی ، با پژوهش، تالیف آموزش و پرورش صدها نفر را در مسیر هنر هدایت کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر امروز26 خردادماه در مراسم روزجهانی صنایع دستی و نکودداشت استاد زهرا محسنی پیشکسوت صنایع دستی استان که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، با با خیر مقدم به پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی افزود: استاد محسنی یک نهاد کوچک از آموزش و پرورش است که هم آموزش و پرورش داده است البته جنبه پرورش او پر رنگ تر بوده است.
وی در توصیف شخصیت استاد محسنی اظهار کرد: او مهربان، صمیمی، صادق، بی ادعا، بخشنده و از نجیب ترین و کوشاترین کسانی است که مسشناسیم او هیچگه به دنبال شهرت طلبی نبوده است از این منظر به هنر نگاه نکرده است.
مکرمی فر ادامه داد: او تلاش نموده در جهت هنری گام بردارد که در مرحله نابودی  و اضمهلال بوده است و ما باید قدردان او باشیم که برای احیای صنایع دستی و هنرهای سنتی تلاش کرده است، او با نگاه خلاقانه خود هنردر حال منسوخ شدن را در مسیر درست اش قرار داده است.
وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های استاد محسنی انتقال تجربه است که بی دریغ آن چه در 5 دهه آموخته ،  را بدون هیچ خساستی به هنرجویان منتقل می کند
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی تاکید کرد: استاد محسنی به تمام هنرجویان یک نگاه را دارد و در انتقال تجربیات اش از هیچ کوششی دریغ نمی کند و تمام تلاش ود را در آموزش و آموختن به کار می برد.
مکرمی فر افزود: او تسلطی که در دوخت های سنتی دارد، هنر خود را از منطقه خراسان به تمام کشور تعمیم داده و مطالعات و تجربیات او به وسعت ایران بزرگ است او به مثابه یک شمعی است که هنرجوان اش چون پروانه گرد او می آیند و از روشنایی او بهره مند می شوند.
وی با بیان این که هنرجویان اش با دل از او می آموزند و عاشقانه نزد اش شاگردی می کنند، اظهار کرد: استاد محسنی هنر را با عشق آموزش می دهد وهنرجویان اش نیز با عشق از او می آموزند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی یادآور شد: اگر امروز شعله هایی از فرهنگ و هنر در گوشه گوشه کشور زبانه می کشد به مدد تلاش های هنرمندان بزرگی مانند استاد محسنی است؛ ما گرد هم آمدیم تا اعلام کنیم ما قدر دان زحمات شما در عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی هستیم.
 در ادامه از سردیس استاد زهرا محسنی رونمایی شد و به رسم یادبود هدایی از سوی شاگردان و هنرمندان و مدیران میراث فرهنگی به استاد محسنی تقدیم شد.
این مراسم با استقبال باشکوه هنرمندان، شاگردان و علاقه مندان به صنایع دستی و هنرهای سنتی روبرو شد.
هم چنین در پایان مراسم به مناسبت روزجهانی و هفته صنایع دستی از هنرمندان برتر صنایع دستی استان تقدیر شد.
گفتنی است: ساعتی قبل از برگزاری مراسم نکوداشت استاد محسنی ، کاشی ماندگارسر در منزل استاد زهرا محسنی پیشکسوت صنایع دستی استان نصب شد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 81 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051