اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 13:12

واگذاری ۳ هکتار اراضی بابا لقمان به میراث فرهنگی برای احداث باغ ایرانی

مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخس گفت: ۳ هکتار اراضی بابالقمان به میراث فرهنگی برای احداث باغ ایرانی واگذار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مجید حسینی با اعلام این خبرافزود: خواسته دیرینه مردم شریف سرخس برای ساماندهی این بنای ارزشمند محقق و روز گذشته قرارداد مربوطه بین آستانقدس رضوی و اداره کل میراث فرهنگی منعقد و ۳ هکتار از اراضی اطراف بابالقمان برای اجرای طرح باغ ایرانی به میراث فرهنگی واگذار شد.
 
 وی ادامه داد: واگذاری این اراضی حاصل  رویکرد تعاملی و مثبت قائم مقام محترم تولیت آستانقدس و پیگیری های مستمر دوساله  بود.
 
حسینی افزود: در تحقق این اقدام ارزشمند ازپیگیری و حمایت بی دریغ حجت الاسلام بختیاری نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان و تلاشها و پیگیری های دکتر قاضی زاده  نماینده مردم شهرستان و حمایت  فرمانداری و پیگیری های شورای اسلامی شهرسرخس و همچنین پیگیری مستمر مدیریت املاک و اراضی آستانقدس در سرخس، باید تشکر و قدردانی کرد.
 
 حسینی اضافه کرد:  بنای بابالقمان سرخس به شماره 165 در سال 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، عمده فعالیت های مرمتی بر روی بنا پس از انقلاب انجام شده است، اداره کل میراث برای ساماندهی محوطه اطراف بابا لقمان برای تهیه طرح باغ ایرانی و تصویب آن در شورای فنی استان اقدام کرد، اجرای این طرح  مستلزم واگذاری ۳ هکتار از اراضی اطراف بنای بابالقمان به میراث فرهنگی بود که دیروز محقق شد.
 
 مدیر میراث فرهنگی سرخس تصریح کرد: باغ ایرانی بابا لقمان  بر پایه معماری ایرانی-اسلامی و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار خاص هندسی ، عبور آب و کاشت گونه های گیاهی متناسب با اقلیم سرخس و به مرکزیت و با حفظ بنای تاریخی بابا لقمان ساخته شده و  متشکل از  باغ راه های متعدد است، همچنین از ویژگی‌های این باغ می‌توان به مناسب سازی گذرگاه‌ها برای گذر افراد توان ‌یاب اشاره کرد، این باغ با دیوار آجری با المان های معماری اسلامی محصور و دارای سردرب ایوانی شکل است، مشابه این طرح در شهر کلات و در اطراف بنای قصر خورشید اجرا شده است.
 
مدیر میراث فرهنگی سرخس گفت:  قسمتی از طرح باغ ایرانی با استفاده از اعتبارات سال جاری انجام و پیشرفت فیزیکی آن با توجه به تخصیص اعتبارات در بازه زمانی حداکثر ۶ سال خواهد بود.
 
حسینی اظهار امیدواری کرد: رویکرد و تعامل مثبت و سازنده  آستانقدس رضوی در مورد سایر بناهای تاریخی شهر سرخس مانند سیلو سرخس و انبار غله روستاهای قوش خزایی و روستای کندکلی ادامه داشته و احیای آنها نیز تحقق یابد.

منبع:   تعداد بازدید : 88 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051