اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 10:25

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مراسم امضای تفاهم نامه با تعاون روستائی استان مطرح کرد: اعلام آمادگی برای آموزش و ترویج صنایع دستی به روستائیان استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: آموزش رکن توسعه ، ترویج و احیای صنایع دستی است و آمادگی داریم روستائیان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با مدیر سازمان تعاون روستائی خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: خراسان رضوی 6700 روستا دارد که 3400 روستا خالی از سکنه شده اند و 3300 روستا دارای سکنه است ، توجه به صنایع دستی می توانست به جلوگیری از خالی شدن سکنه این روستاها کمک کند.
 
وی با بیان این که معتقدیم تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در توجه به صنایع دستی است، اظهار کرد: بیش از360 رشته صنایع دستی داریم و از نظر تعدد و تنوع هم ردیف با کشورهای چین و هند قرار داریم.
 
مکرمی فر ادامه داد: ظرفیت های زیادی در کشور و به ویژه صنایع دستی  استان خراسان رضوی وجود دارد، از جمله این که بیش از 8 هزار هنرمند در استان داریم و با توجه نسبی به هنرمندان و تولیدات این حوزه، می توانیم ظرفیت های زیادی را اجرایی و رونق ایجاد کنیم.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی یادآورشد: از ویژگی های صنایع دستی این است که مواد اولیه از خارج وارد نمی شود، به عنوان مثال برای تولید سفال یا چوب یا ابریشم از خارج وارد نمی کنیم و همه مصالح و مواد اولیه مورد نیاز دراستان وجود دارد.
 
وی با بیان این که بازار خرید محصولات صنایع دستی در استان و به ویژه مشهد وجود دارد، گفت: ما نتوانستیم هنرمندان را حمایت کنیم و شبکه های تولید و توزیع و فروش را ایجاد کنیم، در حال حاضر رکاب انگشتر و ساعت خاتم  را از اصفهان وارد می کنیم و این یک ضعف است .
 
مکرمی فر افزود: آمادگی داریم در هر کدام از صنایع دستی که در شهرستان ها و روستاهای استان ظرفیت وجود دارد آموزش داده و تسهیلات نیز برای راه اندازی کسب کار در حوزه صنایع دستی پرداخت کنیم.
 
پرداخت حدود 18 میلیارد تومان تهسیلات برای صنایع دستی استان
 
وی تصریح کرد: سال گذشته حدود 18 میلیارد تومان تسهیلات صنایع دستی پرداخت شده است و امسال نیز آمادگی برای پرداخت تسهیلات وجود دارد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی حضور هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه های صنایع دستی یکی از فرصت های معرفی و فروش تولیدات صنایع دستی عنوان کرد و افزود:متاسفانه تاکنون هنرمندان  تحت پوشش و حمایت تعاون روستائی در این نمایشگاه ها حضور پیدا نکرده اند.
 
 مکرمی فر هم چنین در ادامه به مزیت های تولیدات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی محدود به زمان و مکان نیست و در چادر عشایر و خانه روستائی امکان تولید صنایع دستی وجود دارد.
 
وی بر ضرورت توسعه تبادلات صنایع دستی بین استان های کشور تاکید کرد و گفت: تبادل صنایع دستی در استان ها اقدامی ارزشمند است همان طور که سفال همدان در مشهد فروخته می شود نمد کلات هم از خراسان رضوی باید در اصفهان فروخته شود، سفال همدان در مشهد سالیانهد چند میلیارد فروخته می شود  اما هنوز سفال مند گناباد که  قدمتی هزار ساله دارد به خوبی معرفی نشده است.
 
مکرمی فر با بیان این که سیاست سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی روستاها و در گام بعدی ثبت جهانی است، اظهارکرد: با ثبت جهانی روستاها و میراث فرهنگی، زمینه معرفی آثار تاریخی یا صنایع دستی به دنیا فراهم می شود و روستاها از طریق ثبت جهانی به مقصد تورهای گردشگران خارجی تبدیل می شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که آموزش رکن توسعه  و ترویج و احیای صنایع صنایع دستی است،  گفت: آمادگی داریم روستائیان را برای توسعه و ترویج صنایع دستی آموزش دهیم.
 
مکرمی فر بر ضرورت ساماندهی حوزه فردوش محصولات صنایع دستی و تکمیل زنجیره تولید، توزیع و فروش محصولات صنایع دستی تاکید کرد و یاد آور شد: فروشگاهی متمرکز برای فروش صنایع دستی نداریم و با وجود این که 70 شرکت تعاونی روستائی در استان فعال هستند اما یک فروشگاه صنایع دستی و محصولات این شرکت تعاونی را نداریم.
 
هم چنین در ادامه محمد مطیع معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بعد از ثبت ملی روستای بسک در بخش بایک شهرستان تربت حیدریه،به عنوان روستای ملی صنایع سدتی در رشته ابریشم کشی، ردیف بودجه پیش بینی شد و400 میلیون تومان اعتباربرای ایجاد کارگاه ابریشم کشی متمرکز اعتبار اختصاص یافت.
 
وی ادامه داد: در بررسی های مشخص شد که با قطع پروسه تولید، خام فروشی انجام می شود و سود آنچنانی برای روستائیان ندارد که اقداماتی برای آموزش شهروندان برا ی تکمیل زنجیزه تولید و فروش انجام شد.
 
 مطیع با بیان این  اکنون پرونده ثبت جهانی  روستای بسک در حال تهیه است، گفت: هم چنین پرونده ثبت ملی شهر بایگ را به عنوان شهر ملی صنایع  دستی تکمیل شده و امیدواریم تا یک ماه دیگر ثبت شود.
 
وی این تفاهم نامه را زمینه ای برای تعامل عنوان کرد و افزود: باید چند روستا را به عنوان روستای هدف قرار دهیم و پتانسیل هایی که در روستاهای هدف  وجود دارد را شکوفا و عملی کنیم.
 
وی درباره آموزش به روستائیان اظهار کرد: ما نمی خواهیم آموزش هایی که وجود دارد را دوباره آموزش دهیم بلکه ما آموزش های تکمیلی را در دستور کار داریم.
 
هم چنین در این مراسم محسن اسفندیاری مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی گفت: سازمان تعاون روستائی استان حدود 700 تشکل را در اختیار دارد و 600 هزار نفر دراتحادیه های استان و شهرستانی و تعاونی های تولید، کشاورزی و ... عضویت دارند.
 
 وی افزود: این سازمان پتانسیل بالایی دارد  و در صورتی می تواند به فعل درآید که از ظرفیت دیگر سازمان ها و نهاد و دستگاه ها استفاده کنیم، در همین راستا تفاهم نامه هایی را با کمیته امداد و نیروی انتظامی و ... امضا کرده ایم.
 
وی مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی را از مدیران توانمند و موفق میراث فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: قصد داریم از ظرفیت های میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای توسعه و توانمند سازی روستائیان خراسان رضوی استفاده کنیم.
 
اسفندیاری اظهار کرد: در بحث اشتغال خانگی و مثلث اقتصادی تبیین شده از سوی استاندارتشکل های ما در شهرستان ها می توانند همکاری و نقش فعالی داشته باشند.
 
گفتنی است در پایان تفاهم نامه که به امضای مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و اسفندیاری مدیرسازمان تعاون روستائی خراسان رضوی رسید.
 
موضوع این تفاهم نامه برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از ظرفیت های دو سازمان و هم چنین بکار گیری نیروهای متخصص در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و هم چنین بکارگیری تشکل های سازمان تعاون روستائی ، تعاون های تولید، سهامی زراعی ها و هم چنین تعاونی های زنان در راستای تمرکز براقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر اشتغال روستائی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و در نهایت ورونق تولید است.

منبع:   تعداد بازدید : 99 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
نکوداشت استاد قصابان - هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی
بازدید استاندار از سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و ‌سی و‌سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران
مرمت خانه منسوب به فردوسی
افتتاح دهمین اقامتگاه بومگردی در شهرستان نیشابور
تجدید میثاق مدیران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با آرمان های شهدا
سفر مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تربت حیدریه و زاوه
نمایشگاه هفته پژوهش
همایش ملی اکوتوریسم ، فرهنگ و توسعه گردشگری
بازدید استاندار خراسان رضوی از موزه خراسان بزرگ
سفر سفرای ایران در 28 کشور جهان به خراسان رضوی
جلسه مشترک ستاد اربعین و دهه پایانی صفر استان
بازدید وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از برج و باروی توس
بهره برداری از فاز ۲ و آغاز فاز ۳ ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی
همایش سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051