اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 11 تیر 1398 ساعت 11:4

اهدای اسلحه شخصی حاجی خان یاور به خانه موزه در حال تاسیس قرایی رشتخوار

کلت شخصی حاجی خان یاور معروف به خان قرایی و کمربند فشنگی او به خانه موزه در حال تاسیس قرایی رشتخوار اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی رئیس گروه  موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت :  این وسایل توسط مجید قصابیان از نوادگان غلامرضا بیک حاکم نظامی رشتخوار در اواخر دوره قاجار به این خانه موزه اهدا شده است .
 
محمد رضا پهلوان با بیان این که خانه تاریخی قرایی در رشتخوار متعلق به سلطان علی خان ملقب به حاجی خان یاور بوده که در سال 1344 بنیان گذاشته شده  است، افزود: این خانه تاریخی در سال 1387 توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خریداری و به تملک در آمده است.
 
وی ادامه داد: عملیات مرمت و احیای این اثر تاریخی در چند مرحله صورت پذیرفته و از اواخر  سال 1397 طراحی و تبدیل آن به خانه موزه آغاز شده است و به زودی بهره برداری و برای بازدید عموم  بازگشایی خواهد بود.
 
پهلوان اظهار کرد: از عموم مردم بویژه علاقمندان به موزه ها و تاریخ استان ،دعوت می کنیم ، چنانچه آثاری از تاریخ خراسان دارند که می تواند به غنای فرهنگی تاریخی استان در موزه ها، کمک کند، آنها را به این اداره کل اهدا کنند و یا به صورت امانت، جهت نمایش و استفاده عموم، وفق مقررات این سازمان ، تحویل دهند.
 
او با بیان این که موزه ها خانه آثار و اشیای تاریخی و محل امن برای نگهداری ،حفط و معرفی آن ،محسوب می شود، گفت:  موزه ها به عموم مردم تعلق دارد و با نمایش این آثار به غنای فرهنگی تاریخی موزه ها افزوده شده و عموم مردم قادر خواهند بود از این اشیا ، بازدید کنند.

منبع:   تعداد بازدید : 69 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051