اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 7 اردیبهشت 1398 ساعت 12:8

اسباب سفر: راه‌های مراقبت از اسباب طبیعت‌گردی

تامین و نگهداری و شست‌وشو لوازم طبیعت گردی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در افزایش طول عمر لوازم طبیعت گردی بوده به طوری که اگر تامین و نگهداری و شست‌وشو به درستی انجام شود لوازم شما طول عمری بیشتری خواهد داشت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در قسمت گذشته تامین و نگهداری لوازم طبیعت گردی درباره تامین و نگهداری لوازم طبیعت گردی کوله‌پشتی، کیسه‌خواب‌های پرَ و الیاف صحبت شد. حال با درنظر گرفتن موارد گذشته در این قسمت به نکاتی در خصوص تامین و نگهداری چادرهای طبیعت گردی، البسه گورتکس GORE-TEXو کفش‌‎های کوهنوردی می‌پردازیم.
 
البسه گورتکس GORE-TEX
 
لباسهای گورتکس استفاده های زیادی درکوهنوردی طبعیت کردی و اسکی دارند از این جهت در بین علاقه مندان این رشته بسیار محبوب است.
 
پارچه گورتکس پارچه زد آبی  است که یکی از خصوصیات بارز این پارچه داشتن بافت کوچکتر از مولکول‌های آب و درزهای آب بندی شده  که باعث خاصیت زد آبی در این پارچه می‌شود که شرایط شست‌و‌شوی خاصی نیز دارد.
 
در شست و شوی پارچه های گورتکس باید دقت فراوانی شود زیرا هر نوع شست‌وشوی نامناسب باعث ازبین رفتن خاصیت اصلی این پارچه‌های می‌شود.
 
پارچه های گورتکس مواد شوینده خاص خود را دارند اگر می‌خواهید با ماشین لباس شویی خانگی آنها را بشویید لازم است از شوینده های مخصوص این پارچه‌ها استفاده کنید تا خاصیت پارچه گورتکس حفظ شود و  پس از شست‌وشو از اسپری مخصوص این پارچه‌ها استفاده شود.
 
همانطور که میدانید پارچه گورتکس دارای لایه های آب بندی چسبی است این لایه و ‌نوارها بسیار حساس بوده به طوری که اگر مدت زیادی پس از استفاده در برنامه کاپشن و یا شلوار گورتکس خود را در معرض هوا قرار ندهید چسب این نوارها باز شده و خاصیت آب بندی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه پس از برنامه حتما لباس‌های خود را در معرض هوا قرار دهید.
 
کفش
 
کفش‌‌های کوهنوردی و طبیعت گردی جزو اصلی ترین وسایل هر شخص کوهنوردی و طبیعت گرد است که باید نگاه حساس و تیز بینانه‌ای به سلامت این دسته از کفش‌ها داشته باشیم. نگهداری از کفش های کوهنوردی باتوجه به اینکه از حساسیت بالایی برخوردار است مانند دیگر وسایل کوهنوردی روش‌های خاص و خود را دارد.
 
با توجه به اینکه جنس ساخت کفش‌های کوهنوردی و طبیعت گردی متفاوت بوده از این‌رو لازم است شناخت کافی از کفش خود داشته باشیم تا در مواقع شست‌وشو آسیبی به کفش وارد نشود.
اگر قصد سفر به برنامه‌های چند روزه را دارید حتما شب‌ها کفش‌های خود را داخل چادر نگهدارید و بگذارید کفی‌های کفش هوا بخورد.
 
پس از برگشت برنامه حتما کفش های خود را با دستمال مرطوب تمیز کنید و اگر سطح الودگی کفش‌ها زیاد بود کفش‌های خود را با آب ولرم و کمی ماده شوینده نرم(شامپو بچه) بشویید تا آلودگی از سطح کفش‌های شما پاک شود و همچنین پس از شست‌وشو از اسپری‌های مخصوص کفش جهت افزایش طول عمر پارچه کفش استفاده نمایید.
 
برای خشک کردن کفش ها بهترین راه گذاشتن روزنامه داخل کفش و قرار دادن در دمای اتاق است اما توجه داشته باشید روزنامه داخل کفش  را پس از ساعتی تعویض کنید در غیر صورت ممکن است روزنامه‌ به کفش‌های شما رنگ دهد.
 
چادر
 
چادر از جمله وسایلی در کوهنوردی و طبیعت گردی است که کمتر نیاز به شست‌وشو دارد اما باید نکاتی را رعایت کنید تا عمر مفید چادر شما بیشتر شود.
 
زمانی که قصد استفاده از چادر در طبیعت دارید حتما زیرانداز مخصوص برای داخل و زیر چادر به همراه داشته باشید. تا کف بیرونی و داخلی چادر شما آسیب نبیند. پخت پز خود را داخل چادر انجام ندهید زیرا ممکن ظرف غذا چپه و یا اینکه شعله اجاق گاز شما باعث آسیب رساندان به چادر شود.
 
زمانی که برنامه شما در طبیعت تمام شد چادر خود را برعکس کنید تا مواد غذایی، خرده نان و گردغبار از داخل آن خارج شود. 
 
چادرهای دوپوش به جهت داشتن پوش دوم در هنگام شب تعریق داشته و اگر پس از برنامه چادر خود را در معرض هوای آزاد قرار ندهید باعث ایجاد کپک در چادر شده و عملا چادر شما قابلیت استفاده ندارد لذا پس از اتمام برنامه چادر خود را برپا کرده و بگذارید چادرتان هوا بخورد و همچنین پوش دوم چادر را برعکس و پهن کنید تا رطوبت آن خشک شود.
 

منبع: ISNA  تعداد بازدید : 72 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051