اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 ساعت 11:8

با قرائت پیام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور: مراسم روز بزرگداشت فردوسی در جوار آرامگاه حکیم توس برگزار شد

مراسم روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فراسی با حضور میهمانان داخلی و خارجی و قرائت پیام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جوار آرامگاه حکیم توس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسط مسئولان و مردم گلباران کردند.
 
هم چنین ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مراسم بزرگداشت روز فردوسی و پاسداشت زبان فارسی که در آرامگاه فردوسی در توس برگزارشد، با قرائت پیام علی اصغر مونسان بابیان این که امروز با اهتمام ملی برای یک موضوع ملی گرد هم آمدیم، افزود: به تعهد خود در خصوص احیای منطقه تاریخی توس پایبند هستیم و بدون وقفه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.
 
ابوالفضل مکرمی فر ادامه داد: با تفاهمی که در این راستا با شهرداری صورت گرفته استمرار این فعالیت را تا دروازه کشف رود خواهیم داشت، همچنین اداره کل میراث فرهنگی استان اجرای برج باروی توس به طول 7 هزار متر را آغاز کرده و با حمایت های معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به سرانجام خواهد رساند.
 
هم چنین شهردار مشهد  امروز پس از مدت‌ها مهجوریت آرامگاه فردوسی، قطعه اول پازل ساماندهی جلوخان فردوسی که عملیات آن طی مدت 6 ماه اجراشده بود، به بهره‌برداری رسید.
 
محمدرضا کلایی ادامه داد: امید است در ادامه بتوانیم ظرفیت‌هایی که در توس است و آن چیزی که در ذهن ایرانیان نقش بسته، را پاس بداریم و اقدامی عملی انجام دهیم.
 
وی گفت: حمایت‌های شورای شهر در کنار تلاش‌های مدیریت شهری و همکاری خوب میراث فرهنگی باعث شد که یکی از درخشان‌ترین اقدامات را برای ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی رقم بزنیم.
 
شهردار مشهد تأکید کرد: امیدواریم همشهریان از این فضای خوب لذت ببرند و ما بتوانیم با توسعه این حوزه‌ها حق ادب فارسی را به‌جای آوریم.
 
هم چنین رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد نیز به قرارگیری دو مجسمه فاخر در مسیر آرامگاه فردوسی اشاره کرد و گفت: این جریان ادامه خواهد داشت، در جلوخان 6 موقعیت برای نصب مجسمه وجود دارد.
 
سید مسعود ریاضی با تأکید بر مطالبه ثبت جهانی توس با صدای بلند، افزود: بسیاری از اماکن فاخر ثبت جهانی شده‌اند اما این امر برای توس انجام‌نشده است.
 
وی متذکر شد: امید است تهیه و تصویب طرح‌ جامع و تفصیلی منطقه توس زودتر به سرانجام برسد.
 
گفتنی است پیش از آغاز مراسم روز بزرگداشت فردوسی، یادمان های دائمی «رستم و رخش» و «نبرد رستم و اژدها» در بولوار شاهنامه که در مسیر آرامگاه فردوسی قرار دارد، رونمایی شد.
 
هم چنین فاز نخست طرح بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی به صورت آزمایشی بهره برداری شد و عملیات اجرایی فاز دوم بازپیرایی جلوخان آرامگاه آغاز و تابلوی روزشمار تا پایان یافتن این پروژه به مدت 100 روز روشن شد.
 
گفتنی است: مراسم روزبزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور گسترده مردم برگزار و چندین هزار نفر از مردم در این مراسم حضور داشتند.
 

منبع:   تعداد بازدید : 81 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051