اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 7 اردیبهشت 1398 ساعت 9:56

پس از قنات جهانی قصبه گناباد: دومین ثبت جهانی در گناباد رونمایی شد

مراسم ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در « سنو » برگزار شد. با حضور استاندارخراسان رضوی ، معاونان اقتصادی و زیارت معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی آئین رونمایی از ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در روستای سنو در شهرستان گناباد برگزار شد.

 
به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در حاشیه مراسم رونمایی از آئین ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در روستای سنوی شهرستان گناباد ضمن بیان این که استان خراسان رضوی قطب تولید زعفران کشور و جهان محسوب می شود، اذعان کرد: حدود 300 تن زعفران در استان خراسان رضوی تولید می شود.
وی افزود: روستای سنو با توجه به مراقبت های ویژه ای که در حوزه ارگانیک تولید کردن زعفران انجام داده است در سازمان فائو عنوان ثبت جهانی زعفران به نام روستای سنو نام گذاری شده است که افتخار بزرگی برای ایران و شهرستان گناباد محسوب می شود، امیدواریم با مراقبت هایی که روی این محصول  صورت می گیرد این ثبت حفظ بشود و یک برند جهانی باقی بماند.
استاندار خراسان رضوی گفت: مردم  باید در خصوص راندمان هکتار هم تلاش کنند  و راندمان بر هکتار را افزایش بدهند که در این حوزه هم امیدواریم نمونه شوند.
وی  خطاب به مردم روستای سنو خاطر نشان کرد:  گذشتگان قنوات را حفر کردند و امروز شما از آن بهره مند می شوید باید قدر فرصت را بدانید.
رزم حسینی افزود: شما یارانه نقدی دریافت می کنید این در حالی است که اقوام نزدیک شما بیکار هستند. ما آمادگی داریم یک ظرفیت جدیدی را به این شهرستان اضافه کنیم که در این راستا اگر شما به فرماندار رسما اعلام کنید که یارانه را در اختیار دولت قرار بدهید ما هم معادل همین یارانه را در اختیار شما برای توامند سازی و ایجاد اشتغال قرار می دهیم.
استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: افتخار این است که در روستای شما کسی بیکار نباشد اگرنسبت به پیشنهاد مطرح شده  راضی باشید اولین روستایی خواهید بود که یارانه شما در جهت توانمند سازی افراد روستای خودتان به کار گرفته می شود.
 
گفتنی است پیش از قنات قصبه گناباد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، هم چنین اولین موزه زعفران ایران در روستای سنو گناباد قرار دارد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 65 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051