اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 11 دی 1397 ساعت 14:21

در نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم مطرح شد: مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه ثبت ملی و جهانی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اتفاقات و رخدادهای زیادی در مسیر جاده ابریشم وجود داشته که در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به آن اشاره شده است، آمادگی داریم که مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه را ثبت ملی و جهانی کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر امروز 11 دیماه در نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم  با بیان این مطلب افزود: شورای شهر و شهرداری مشهد اقدامات ارزشمندی را برای احیای توس و آرامگاه فردوسی انجام داده و می دهند که این موارد می تواند در راستای احیا هویت تاریخی و فرهنگی مشهد و خراسان باشد.
وی با بیان این که شروع جاده ابریشم  از ایران به سمت شرق و غرب بوده است، اظهارکرد: علاوه براین که ایران یک محور ترانزیت بود ه است ابریشم از ایران به کشورهای شرقی و غربی صادر می شده  است.
مکرمی فر با اشاره به همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم تصریح کرد: یکی از فصول مشترک شاهنامه است که اقدام ارزشمندی است که یکی از مسائل در این زمینه نه تنها در جاده ابریشم بلکه فصل هایی از شاهنامه مرتبط با شهنامه سات.
وی یادآور شد:  در روستایی به نام زیبد گناباد که در شاهنامه از این مکان نام برده شده و نبرد11 رخ در این روستا انجام شده است، در روز فردوسی مراسم آئینی برگزار شد و به نمادی هویتی برای مردم این منطقه تبدیل شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که رویدادهای زیادی از این نوع  وجود دارد که  توانیم احیا کنیم، گفت: پیشنهاد  می کنیم که مسیر و گذرگاه جاده ابریشم که با شاهنامه نیز مرتبط است در فهرست آثارملی و جهانی به ثبت برسد.
مکرمی فر افزود: با بیان این که ثبت ملی و جهانی جاده ابریشم می تواند پیام صلح و دوستی فرهنگ ایرانی – اسلامی و زبان و ادبیات فارسی را گسترش دهد.
وی ادامه داد: امیدواریم با کمک و همکاری علمی دانشگاه فردوسی و پیشتیبانی و حمایت شهرداری مشهد پرونده ثبت جاده ابریشم را به عنوان میراث معنوی به جریان بندازیم.
وی با اشاره به ضرورت بهره گیری از شاهنامه گفت: اگر بسیاری از کشورها کتابی مانند شاهنامه و شخصیتی مانند فردوسی داشتند صد ها فیلم و سریال مرتبط با آن می ساختند اما متاسفانه ما اکنون دنبال سریال هایی و شخصیت هایی مانند جومونگ هستیم و از شاهنامه بهره نمی بریم.
وی با اشاره به برگزاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم  اظهار کرد: این همایش شروعی خواهد بود که فصول دیگری از شاهنامه که مرتبط با هویت تاریخی و فرهنگی و اسطوره ای ماست را احیا کنیم.
هم چنین در این نشست هادی بختیاری معاون شهردارمشهد و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: در دوره جدید مدیریت شهری پیگیری سیاست جدیدی هستیم که نگاهی جامع به هویت در شهرها داریم.
وی افزود: برخی عناصر هویتی از معماری و ارزش های فرهنگی ایرانی و اسلامی است . گاهی این غفلت و خطا وجود داشته که اگر به یک عنصر بپردازیم دیگر ساخت ها ضعیف می شود و گاهی برخی مغرضانه تبلیغ کرده اند که اگر به عناصر ملی هویتی بپردازیم موجب تضعیف عناصر دینی می شود در حالی که این دو مکمل یکدیگرند.
هم چنین محمد جعفریاحقی استاد پیشکسوت ادبیات فارسی و شاهنامه پژوه دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس این همایش گفت:این توفیق بزرگی است که اتفاق نظر و اتحاد بین نهادهای مختلف به وجود آمده است و اگر چه سال های دیگر مراسم بزرگداشت فردوسی را با میراث فرهنگی برگزار می کردیم اما امسال حمایت این دوستان را نیز داریم.
وی ادامه داد: مسیر جاده ابریشم را در نظر بگیریم که شرق و غرب علم را به یکدیگر وصل می کرد  و شاهنامه یک نقشه ای دارد که جاده ابریشم را در خود جای داده است، شاهنامه شیرازه ای فرهنگی است که می تواند سرزمین های مختلف را به یکدیگر متصل کند.
وی افزود: از کشورهای مختلف که در حوزه جاده ابریشم هستند دعوت کرده ایم  که از فضای صلح آمیز شاهنامه و فضای دوستی که در این همایش می خواهیم به دیگران پیام بدهیم استفاده کنیم.
یاحقی تاکید کرد: شاهنامه تلفیقی از خداباوری و ملیت است ، خرد و ارزش های اعتقادی درشاهنامه موج می زند و دوبال فرهنگی دینی و ملی وجود دارد.
هم چنین عایرضا قیامتی دبیرعلمی همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: جایگاه جهانی شاهنامه ، حکمت و اخلاق شاهنامه نیز مورد توجه باید قرار گیرد و این که شاهنامه برای مکارم اخلاق سروده شده است و به زیستن را برای ما به یادگار گذاشته شده است.
وی با بیان این که شاهنامه با نام خداوند خرد آغاز می شود و از خرد و فرهنگ و دانایی و سرآمد  صلح و دوستی است، ادامه داد: هیچ کتابی به اندازه شاهنامه درمسیر جاده ابریشم تاثیر گذارنیست و این روزها مسیرجاده ابریشم مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
وی افزود: از زمانی که سمرقند به عنوان یک کانون جاده ابریشم معرفی کرده اند این شهر رونق زیادی گرفته است.
قیامیت یادآورشد: جاده ابریشم در حوزه توس به جاده علم و عرفان تبدیل کرده بود.
وی با بیان این که 37 پژوهشگر و شاهنامه شناس بین الملی دعوت شده اند، گفت: همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم 24 دو 25 اردیبهشت با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شورای شهر و شهرداری مشهد برگزار می شود.
وی تاکید کرد: این رویداد می تواند گامی در مسیر ثبت جهانی توس  نیزباشد.
اتصال شرق و غرب با گذرگاه جاده ابریشم
 هم چنین دکترسید مسعود ریاضی رئیس کمیسیون ویژه عمران توس نیز با بیان این که گذرگاه ابریشم فرهنگ و تمدن ما را به شرق و غرب عالم وصل می کرده است ،  گفت: اکنون نیز در گذرگاهی قرار داریم که تاریخ ما را از گذشته به آینده متصل کند و با فرصتی که برای توجه به شاهنامه و فردوسی به وجود آمده است این ظرفیت مورد استفاده قرار خواهد گرفت .
وی ادامه داد: اقداماتی که اکنون در توس انجام می شود در 100 سال اخیر بی نظیر است.
ریاضی طرح بازپیرایی جلوخان را از اقداماتی برشمرد که اجرایی شده و ساماندهی پردیس، اجرای طرح دسترسی به کهندژ، بازپیرایی و اجرای طرح رودپارک کشف رود در محل شهر تاریخی توس و اجرای باغراه شاهنامه و طراحی دروازه معاصر در سه راه فردوسی را از برنامه های در دستور کار مشترک شورای شهر، شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد.
هم چنین نرگس شالچیان معاون گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: برنامه هیا مرتبط با این همایش از اسفند ماه آغاز و در نوروز ادامه پیدا می کند و خاتمه آن در 28 اردیبهشت خواهد بود.
وی افزود:  در راستای این رویداد مهم  جشن ها و جشنواره هایی در سطح شهر برگزار خواهد شد.
شالچیان ادامه داد: تورهای خوبی را برای مشهد شناسی و مشهدگردی در دستور کار قرار داریم هم چنین اسکان مهمانان خارجی را در فضای سنتی پیش بینی کرده ایم.
در پایان این نشیت پوستر همایش رونمایی شد.
 
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 742 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051