اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 13 دی 1397 ساعت 12:34

اولین انجمن میراث فرهنگی روستایی شهرستان درگز در روستای هدف گردشگری داغدار تشکیل شد

اولین انجمن میراث فرهنگی روستایی شهرستان درگز در روستای هدف گردشگری داغدار با حضور دهیار،اعضای شورای اسلامی و معتمدین در محل دهیاری روستا تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی محمدی امروز ۱۲ دیماه با بیان این مطلب اظهار کرد: عملیات مرمت و به‌سازی این اثر تاریخی شامل مرمت و استحکام بخشی، احیای سردر ورودی، آجرفرش پشت بام، اجرای پوشش سقف و آواربرداری است.
 
وی اعتبار پیش‌بینی شده برای مرمت این بنا را یک میلیارد و 200 میلیون ریال برآورد کرد و افزود: عملیات بازسازی این اثر تاریخی در مجموع شامل سه مرحله است که گچ‌کاری و نقاشی نمای داخل آن در مرحله نخست به پایان رسیده و اکنون آجرکاری و آجر فرش کردن بنا درحال انجام است و تا ابتدای دی ماه مرمت این بنا 60 درصد پیشرفت داشته است.
 
محمدی بیان کرد: یکی از اهداف این نهاد تبدیل کاربری حمام برای موزه بوده و در این راستا حدود هشت میلیارد ریال اعتبار لازم است. در حال حاضر مکانی پژوهشی برای پژوهشگران و محققان است که از شهرها و استان‌های سراسر کشور به این شهرستان سفر می‌کنند.
 
وی با اشاره به قدمت این اثر تاریخی که به دوران قاجار برمی‌گردد، گفت: از فضاهای مهم این حمام می‌توان به رشته پلكان‌های ورودی، سربینه، بینه، گرم‌خانه و مخازن آب سرد و گرم اشاره كرد كه از ویژگی‌های جالب توجه آن هشت ستون سنگی بسیار زیباست كه فضای گنبدی بینه را پدید آورده است و در میان فضای آن نیز حوض سنگی به شكل هشت ضلعی قرار دارد.
 
در شهرستان تربت‌حیدریه بیش از ۳۰۰ اثر شناسایی شده که ۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و حمام حاج رئیس در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 679 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051