ورکشاپ تخصصی خط در خانه ملک برگزار شد -  چهار شنبه 26 دی 1397 ساعت 8:48
اخبار سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 10:42

آبقه تایباد روستایی برای گردشگری

کارشناس فنی و ناظر عمرانی دهیاری‌های تایباد گفت: روستای آبقه یکی از مکان‌های تفریحی و گردشگری زیبا با موقعیت کوهستانی در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان قرارگرفته است که برای جذب گردشگر ظرفیت بالایی دارد.

 
غلامرضا قاسمی  اظهار کرد: این منطقه زیبا با ظرفیت جذب توریست و گردشگر از سَمت شمال به روستای پساوه، از شرق به روستای کوه‌آباد و از قسمت غرب به روستای ایله متصل شده است.
 
وی افزود: از سَمت جنوب کوه‌های زیبا و سربه فلک کشیده منطقه را احاطه کرده و هوایی مطلوب و کوهستانی را فراهم آورده است. با توجه به کوهستانی بودن منطقه، کشاورزی و دامداری شغل اصلی مردم روستاست و با وجود چهار قنات دایر شامل سنگانجه، ملخ آب، سوسوی، کلان و یک قنات بایر به نام نادری کشت محصولات به صورت آبی و دیم انجام می‌شود.
 
وی عنوان کرد: محصولات کشاورزی این روستا شامل زعفران، خربزه، گندم و جو است که برای تأمین آبیاری آن‌ها از دو چاه استفاده می‌شود.
 
قاسمی، مهم‌ترین آثار تاریخی آبقه که در فهرست آثار ملی ثبت شده را این‌گونه معرفی کرد: بناهای قلعه کهنه روستا، قلعه کهنه نادری، حمام قدیمی و حوض انبار، مقبره شیخ ابواسحاق و آسباد با قدمت بسیار زیاد، اماکنی پرطرفدار برای گردشگران و مسافرانی هستند که برای دیدن مناظر زیبای تایباد به این منطقه سفر می‌کنند.
 
وی همچنین از ثبت زیارتگاه روستای آبقه که به نقل مردم بومی منطقه به بوهنگ جامی معروف است و مربوط به دوره قاجار بوده خبر داد و گفت: این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که به تازگی کار مرمت و بازسازی آن آغاز شده است.
 
وی بیان کرد: مساحت زیر کشت در این روستا 2500 هکتار دیم و ۶٠٠ هکتار آبی است و در حوزه دامداری ۴٨٠٠ راس دام سبک 2800 راس دام سنگین دارد، همچنین دارای ١٢ هکتار باغات با محصولات باغی متنوع شامل انگور، بادام، گردو و توت است.
 
قاسمی افزود: کنگر، پیاز کوهی، ریواس، استاقدوس و گیاهان مرتعی مانند خارزرد، سو، ترخ، شاه‌تره، تلخک و هزار بندوک از مهم‌ترین گیاهان کوهستانی بوده که در فصل خود منبع درآمدی برای مردم زحمتکش روستاست.
 
روستای آبقه طبق سرشماری سال 1395 دارای 2700 نفر جمعیت در قالب 680 خانوار بوده که امکاناتی از قبیل خانه بهداشت، دهیاری، مدرسه، پست بانک، پنج مسجد و واحدهای صنفی مختلف را داراست.
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 160 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

خدمات الکترونیک
خدمات
شهرستان ها
مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها
دولت
سایت های مرتبط
دستگاه های مرتبط
قوانین و مقررات
آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها - قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی ضوابط معماری و ساختمانی واحدهای پذیرایی میان راهی
آیین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی - شرح وظایف مدیران فنی دستورالعمل اجرای شیوه نامه خانه-مسافر برای شهر مشهد
فرم امتیازبندی صلاحیت حرفه ای متقاضیان بند ب  (خراسان رضوی) - شیوه نامه درجه بندی تاسیسات گردشگری قانون ممنوعیت عرضه محصولات دخانی
مقررات اجرائی- انضباطی فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگري - ضوابط معماری و ساختمانی هتل دستورالعمل محاسبه تعرفه آب و برق تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی
شیوه نامه معرفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی جهت دریافت جایزه صادراتی - ضوابط معماری و ساختمانی هتل آپارتمان مشخصات و ضوابط ساخت،بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی
قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی - ضوابط معماری و ساختمانی مهمان پذیر شیوه نامه اجرایی ذخیره اتاق
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق
سفارش غذا سفارش آنلاین غذا سفارش آنلاین غذا در مشهد