اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 11 اسفند 1397 ساعت 8:42

به مناسبت هفته بزرگداشت مقام مادر و روز زن استان؛ اولین انجمن میراث فرهنگی بانوان استان در روستای توزنده جان فیروزه تشکیل شد

مدیر انجمن های میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: اولین انجمن میراث فرهنگی بانوان استان در روستای توزنده جان فیروزه تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مهدی علی پور محمدیه امروز ۱۱ اسفند در این خصوص افزود: استفاده از ظرفيت هاي علمي، هنري و فرهنگي زنان مي تواند به توسعه و تقویت میراث فرهنگی و ترویج صنایع دستی و گردشگری كمك كند.
وي گفت: خوشبختانه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي شاهد حضور موثر بانوان در عرصه هاي مختلف اجتماعی و فرهنگی هستيم و تغيير نگرش ها به حضور بانوان در جامعه بعد از انقلاب اسلامي باعث حضور آنان در عرصه هاي مختلف از جمله حوزه هاي فرهنگی و اجتماعی شده است.
علیپور ادامه داد: در حوزه ميراث فرهنگی مانند ميراث ناملموس و آئين هاي سنتی، در حوزه صنايع دستی و رشته های مختلف مشاغل خانگی و نيز در حوزه گردشگري بانوان می توانند نقش حائز اهميتی داشته باشند. 
وی تصریح کرد: خوشبختانه بیشتر بانوان  عضو انجمن های میراث فرهنگی علاوه بر تحصيلات دانشگاهي دارای مهارت های علمی، فرهنگي و هنری نيز هستند و میتوانند نقش موثری در معرفی و حفظ میراث فرهنگی ، تقویت و ترویج صنایع دستی و توسعه گردشگری داشته باشند.
علیپور با اشاره به اینکه در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بايد بيش از پيش به بانوان و نقش آنان توجه شود از مردم و اعضای شورای اسلامی روستا در خصوص انتخاب دهیار خانم در راس امور اجرایی روستا تقدیر و تشکر کرد.
هم چنین مجید ابراهیم نیا مدیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فیروزه نیز گفت: در شهرستان فیروزه  ۱۷ اثر  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و اکنون با حضور مدیر انجمن های میراث فرهنگی استان، دو انجمن در روستاهای تقی آباد و توزنده جان تشکیل شد.
وی ادامه داد: همچنین  برنامه ریزی های لازم در خصوص تشکیل انجمن میراث فرهنگی در ۳۱ روستای دیگر حداکثر تا پایان فروردین سال آینده انجام شده است.
ابراهیم نیا با اشاره به اهمیت حضور بانوان در انجمن های میراث فرهنگی افزود: انجمن میراث فرهنگی بانوان روستای توزنده جان شهرستان فیروزه اولین انجمن میراث فرهنگی استان است که با حضور ۷ نفر از بانوان جوان ، تحصیلکرده و علاقمند به میراث فرهنگی شامل، دهیار ، عضو شورای اسلامی، معلم روستا، مسول بسیج روستا، دو نفر بانوان معتمد و نماینده خانم میراث فرهنگی شهرستان ، تشکیل و رسما فعالیت خود را آغاز کرده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 51 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051