اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 30 تیر 1398 ساعت 9:16

بازپیرایی و مرمت کتیبه های تاریخی مجموعه قدمگاه نیشابور

رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور از بازپیرایی و مرمت کتیبه های تاریخی مجموعه قدمگاه در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمداسماعیل اعتمادی با اعلام این خبرافزود: این عملیات مرمتی با تخصیص اعتبار لازم از طرف هیئت امنای مجموعه قدمگاه رضوی در حال انجام است.
 وی با بیان این که مرمت توسط استادکاران مرمت تزئینات معماری میراث فرهنگی انجام می شود، ادامه داد: این کتیبه های با ارزش مربوط به دوره صفویه و  از زیباترین تزئینات وابسته به معماری است که بعضا با آب طلا ، اندود و تزئین شده است.
بنای کنونی قدمگاه، متعلق به سده یازدهم هجری قمری است که به دستور شاه عباس صفوی با گنبد فیروزه‌ای رنگ در دو طبقه و به شکل هشت‌گوش ساخته شده است، در دوران ناصرالدین شاه قاجار نیز رسیدگی‌هایی به باغ قدمگاه شد و از سال 1350 این باغ ارزشمند تحت حفاطت‌های خاص میراث فرهنگی قرار گرفت؛ حفاظت‌هایی که تا به امروز ادامه دارد. در قدمگاه آثار تاریخی دیگری غیر از باغ و بقعه آن وجود دارد که متعلق به دوره صفوی هستند.
 این آثار شامل دو کاروانسرا، آب انبار، چاپارخانه، و گرمابه بودند که از دوره شاه عباس اول به بعد ساخته شدند، اما کاروانسرای دوره شاه عباس و چاپارخانه از بین رفته‌اند و آنچه اکنون باقی است یک کاروانسرا و یک گرمابه است.
این مجموعه به شماره   236  در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 77 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051