اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 10:50

رئیس پژوهشکده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد: زیارت و گردشگری پیشران توسعه خراسان رضوی

رئیس پژوهشکده زیارت و گردشگری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نتیجه کلیدی مطالعات آمایشی چه در مقیاس ملی و چه در مقیاس استانی، این بوده که در استان خراسان رضوی، زیارت و گردشگری و فعل و انفعالاتی که حول زیارت انجام می‌گیرد، پیشران توسعه استان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی یوسفی ، در خصوص اولویت‌های پژوهش در حوزه گردشگری با توجه به ضرورت ارتقای گردشگری برای حل مشکلات کشور اظهار کرد: نتیجه کلیدی مطالعات آمایشی چه در مقیاس ملی و چه در مقیاس استانی، این بوده که در استان خراسان رضوی، زیارت و گردشگری و فعل و انفعالاتی که حول زیارت انجام می‌گیرد، پیشران توسعه استان است. مانند سفرهای زیارتی که توام با گردشگری و زیارت است؛ بنابراین اگر در مقیاس استانی بخواهیم این بحث را دنبال کنیم، بدون شک بحث زیارت و گردشگری جایگاه کلیدی و محوری در توسعه استان پیدا می‌کند و حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استان تا حد زیادی متاثر از فعل و انفعالات در حوزه گردشگری و سفرهای گردشگری در استان خراسان رضوی است. 
وی در پاسخ به این سوال که چطور از ظرفیت زیارت و گردشگری در جهت توسعه استان خراسان رضوی می‌توان بهره برد، افزود: این‌که آیا از تمام ظرفیت‌های استان در این جهت بهره گرفته شده یا خیر، محل اشکال است؛ ولی از نظر تمام کارشناسان برجسته در این حوزه این توافق وجود دارد که این پتانسیل در حوزه زیارت و گردشگری برای توسعه موجود است. اگر به شکل واقعی نگاه کنیم، حیات شهر مشهد به شکل گسترده‌ای به زیارت و سفرهای زیارتی و سیاحتی اعم از مراکز اقامتی، بازار و سوغات زیارت و همه آن نهادهایی که حول این فعالیت شکل گرفته‌اند، وابسته است؛ از سیستم حمل و نقل و رستوران‌ها گرفته تا فعل و انفعالات بسیار گسترده اقتصادی که تحت تاثیر پدیده زیارت و سفرهای زیارتی و گردشگری است.
سفرهای زیارتی پیوندهای اجتماعی عمیق ایجاد می‌کند
دانشیار گروه آموزشی علوم اجتماعی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: سفرهای زیارتی و سیاحتی‌ای که به این شهر به شکل گسترده انجام می‌گیرد، فرصتی فرهنگی نیز هست؛ یعنی زمینه‌ای را برای ارتباط میان فرهنگ‌ها و خرده‌ فرهنگ‌های مختلف هم در ایران  و هم در جوامع اسلامی ایجاد می‌کند. ضمن این که ما از فرصت ارتباطی زیارت هم برای انتقال فرهنگی کمتر استفاده کردیم و جزو بخش‌های مغفول است؛ به این معنا که چگونه از فرصت‌های زیارت در مشهد برای تقویت ارتباطات میان‌فرهنگی استفاده کنیم.
یوسفی اضافه کرد: زیارت و سفرهای زیارتی و سفرهای تفریحی به مقصد خراسان و به‌ویژه مشهد یک وجه روشن اجتماعی هم دارد و آن این است که به شکل گسترده‌ای روابط و مراودات اجتماعی صورت می‌گیرد و پیوند اجتماعی برقرار می‌شود؛ آشنایی‌های گسترده‌ای میان میهمانان و جامعه میزبان انجام می‌گیرد، چه در داخل و چه زمانی که زوار و گردشگران خارجی وارد می‌شوند که با جامعه میزبان پیوند برقرار می‌کنند؛ گاهی این پیوندها به ارتباطات دائمی مانند پیوند ازدواج، رفاقت و دوستی و پیوند خانوادگی منجر می‌شود و این‌ها فرصتی است که سفر ایجاد می‌کند. در مقیاسی وسیع‌تر، در واقع یک نوع انسجام و پیوستگی اجتماعی میان اجتماعات مختلف به‌ویژه اجتماعات شیعی در جوامع مختلف ایجاد می‌کند و شاید از این جهت هم خیلی کم، سیاست روشنی طراحی شده باشد که ما از فرصت زیارت و سفرهای زیارتی برای تقویت پیوندهای اجتماعی میان جوامع شیعی و اسلامی استفاده کنیم. بنابراین از هر زاویه‌ای که بنگریم، متوجه می‌شویم که مزیت در سفرهای زیارتی و گردشگری‌های به‌ویژه مذهبی در قلمرویی که ما در آن فعالیت می‌کنیم، وجود دارد که بخش کمی از آن سطح، مورد استفاده قرار گرفته و با این وجود، این تعیین‌کنندگی در حیات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی همچنان وجود دارد.
 
اقتصاد شهر مشهد وابسته به زیارت است
وی ادامه داد: از منظر اقتصاد زیارت گردشگری هم که بنگریم، تا حدبسیار زیادی اقتصاد این شهر که بخش عمده‌ای از حیات اقتصادی استان متعلق به آن است، وابسته به مقوله زیارت و سفرهای زیارتی است؛ یعنی انتظار این است که از فرصت‌های اقتصادی‌ای که این سفر برای مردمان این سرزمین، شهر و استان ایجاد می کند، استفاده کرد؛ البته درکنار آن برخی مشکلات درنتیجه جابه‌جایی‌های گسترده و ورود جمعیت زیاد به شهر مشهد وجود دارد که نیازمند تامل است. به بیان جامعه‌شناسی وقتی جمعیت گسترده‌ای در یک مکان و فضای محدودی جای می‌گیرد، الزاماتی دارد و خود تجمع به نتایجی منجر می‌شود.
 

منبع: ایسنا  تعداد بازدید : 74 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051