اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 26 تیر 1398 ساعت 20:44

بزرگداشت «بخشی» بزرگ شمال خراسان در قوچان برگزار شد

مراسم گرامیداشت بیست و هفتمین سالگرد درگذشت "بخشی" بزرگ شمال خراسان و استاد بزرگ موسیقی مقامی حاج "حسین یگانه" در قوچان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری خراسان رضوی در این مراسم به مناسبت سالگرد درگذشت این استاد موسیقی، مسئولان شهرستان، اساتید موسیقی مقامی قوچان، استاد محمد یگانه و سایر فرزندان این هنرمند بزرگ و مردم هنر دوست قوچان شرکت داشتند.
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان در حاشیه این مراسم گفت: در راستای معرفی موسیقی مقامی و محلی به نسل جوان سه شنبه شب‌ها در تالار این اداره به صورت رایگان و برای عموم مردم موسیقی زنده توسط هنرمندان قوچانی اجرا می‌شود.
 
حمید ضیایی با اشاره به اینکه قوچان، هنرمندان بزرگی را در زمینه موسیقی مقامی داشته و دارد افزود: ۲۹ تیرماه مصادف با بیست و هفتمین سالگرد درگذشت استاد حاج حسین یگانه است که بر همین اساس بزرگداشتی برای این هنرمند موسیقی اصیل مقامی برگزار شد.
 
وی ادامه داد: برای برگزاری هفتمین جشنواره موسیقی پیران چنگی نیز رایزنی‌های لازم با مسئولان استانی و شهرستانی انجام شده است که در صورت تأمین اعتبار و حمایت مالی طی سال جاری برگزار خواهد شد.
 
گفتنی است در این مراسم محمد یگانه استاد موسیقی مقامی و فرزند استاد حاج حسین یگانه به یاد پدر به اجرای دوتارنوازی و شاهنامه خوانی پرداخت.
 
استاد حاج محمد حسین یگانه بخشی بزرگ شمال خراسان در سال ۱۲۹۷ در روستای داغیان از توابع قوچان دیده به جهان گشود. این استاد بزرگ در دوران جوانی دوتار را به سبک قدیم می‌نواخت اما پس از آشنایی با استاد محمدجوزانی توانست نواختن ماهرانه و استادانه دوتار را از وی فرا گیرد.
 
استاد علاوه بر نواختن دو تار صدای گرم و رسایی داشت و در هنرهای نمایشی همچون شبیه خوانی، نقالی و شاهنامه خوانی هم همراهی می‌کرد.
 
بخشی بزرگ شمال خراسان در جشنواره هفت اورنگ سال ۱۳۷۰ سازش را که میراث یک بخشی است به استاد محمد یگانه اعطا کرد و از فزرندش خواست ساز را بر زمین مگذارد که به فراموشی سپرده شود.
 
این استاد بزرگ در ۲۹ تیرماه ۷۱ شمسی و در سن ۷۴ سالگی دیده از جهان فرو بست و در باغ بهشت قوچان به خاک سپرده شد.
 
شهرستان ۱۸۰ هزار نفری قوچان در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد.

منبع:   تعداد بازدید : 71 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051