اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 3 مرداد 1398 ساعت 23:5

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشوردر حاشیه افتتاح نمایشگاه سراسری صنایع دستی مشهد: عمده سوغات گردشگران خراسان رضوی صنایع دستی است// هدف گذاری جذب 2 میلیون گردشگر از چین

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورگفت: عمده سوغات گردشگران به ویژه گردشگران خارجی ، تولیدات صنایع دستی است که خراسان رضوی صنایع دستی خوبی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی علی اصغر مونسان شامگاه امروز پنج شنبه سوم مرداد ماه  در حاشیه افتتاح دهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی مشهد در جمع خبرنگاران درباره برنامه های این سازمان برای حمایت از صنایع دستی به عنوان تولیدی که می تواند در مقابل تحریم های نفتی به اقتصاد ایران کمک کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور، صنایع دستی و گردشگر رونق خوبی دارد و ما به دنبال این هستیم که هر دو بخش گردشگری و صنایع دستی در اقتصاد کشور نقش مهم تری را ایفا کنند.
وی ادامه داد: سال گذشته صنایع دستی حدود 280 میلیون دلار صادرات داشته است و به همین میزان نیز به صورت چمدانی صنایع دستی صادر شده است، هدف گذاری ما این است که صادرات صنایع دستی را به 2 میلیارد دلار نزدیک کنیم که تحقق این امر مقداری به رونق حوزه گردشگری بر می گردد که باید بتوانیم گردشگر خارجی جذب و آن ها خرید صنایع دستی انجام دهند.
مونسان تصریح کرد: در حوزه گردشگری بنا بر آماراعلام شده از سوی بانک مرکزی، سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی(جی دی پی) 11 میلیارد و 800 میلیون دلار معادل 3 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است، رقبای منطقه ای ما به عنوان مثال سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی کشور ترکیه 4.7 درصد به صورت مستقیم است و هدف گذاری ما نیز این است که خود را به این عدد نزدیک کنیم.
وی تاکید کرد: به حدود 210 هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نیاز داریم که در حال حاضر180 هزار میلیارد تومان پروژه تاسیسات گردشگری شامل هتل ها ، مجتمع های گردشگری و ... در حال اجرا داریم و گردشگری ما شرایط خوبی دارد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: آمار ورود گردشگر به کشور در سال 96 به میزان 4.7 میلیون نفر بوده که در سال 97 به  7.8 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.
وی درباره دیگرسیاست های جذب گردشگر خارجی اظهار کرد: دنبال بازار های جایگزین برای جذب گردشگرخارجی هستیم ،   چین از بازار های هدف جذب گردشگر است که خوشبختانه دولت نیز لغو روادید با این کشور را پذیرفته است، چین در سال 2018  نزدیک 150 میلیون گردشگر خروجی داشته است که ما جذب 2 میلیون گردشگر از چین را هدف گذاری کرده ایم.
مونسان با بیان این که در راستای تسهیل ورود گردشگر خارجی لغو روادید با کشورعمان را از دولت درخواست کرده که دولت پذیرفت ، ادامه داد: در 3 ماهه سال گذشته حدود2 هزار و 500 گردشگر از این کشور به ایران وارد شده بودند و با لغو روادید با این کشور در 3 ماهه ابتدای امسال آمار ورود گردشگر از عمان به 12 هزار نفر افزایش یافته است.
وی یادآورشد: با وجود تهدادیدات و اتفاقات بد تاثیر گذار بر ورود گردشگر خارجی،  اقدامات و برنامه هایی را اجرا کردیم که در ورود گردشگر خارجی روند خوبی را داریم.
مونسان با بیان این که  در زمینه گردشگری داخلی هم رشد خیلی زیادی داشتیم که کمک می کند صنایع دستی فروش بیشتری را داشته باشد، گفت: بخشی از صادرات صنایع دستی از طریق مبادی گمرکی است و تقریبا به همان میزان از طریق گردشگران ورودی به کشور و به صورت چمدانی صادرات انجام می شود و این دو به یکدیگر کمک کرده اند  که روند رو به رشدی را در این زمینه داریم.
 وی در زمینه جذب گردشگر مذهبی با هدف زیارت در مشهد اظهار کرد:  گردشگر زیارت به تنهایی نداریم و گردشگر زیارت به گردشگر ترکیبی تبدیل شده است و ارزش مضاعفی پیدا کرده است.
مونسان افزود: زیارت با درمان یا زیارت با  تفریح  انجام می شود و خوشبختانه گردشگری زیارت به گردشگری ترکیبی تبدیل شده است.
 
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پاسخ  به سوالی درباره حمایت از تولید صنایع دستی در مقابل صنایع دستی خارجی اظهار کرد: برای حمایت از صنایع دستی داخلی، از سال گذشته ممنوعیت واردات صنایع دستی خارجی را اعمال کردیم که با این اقدام بازارها به سمت فروش تولیدات داخلی حرکت کرد.
مونسان افزود: اگر چه صنایع دستی خارجی به مرور در بازار و چرخه خرید و فروش کمتر می شود، اما در تمامی سایت ها و مکان هایی که متعلق به خود سازمان  میراث فرهنگی است ممنوعیت فروش صنایع دستی خارجی اعمال شده است.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: همچنین طرح تجاری سازی صنایع دستی را در دولت دوازدهم شروع کردیم که این طرح به خوبی جلو می رود، هم روی طراحی و هم بسته بندی و سلیقه مشتری و بازارهای جدید کار شده است و این که صنایع دستی در تیراژ بالا و کاربردی تولید شود، تلاش ما این بوده که بازار صنایع دستی شناخته شود و بر همین مبنا به صنایع دستی کاربردی بیشتر پرداخته شده است، ترکیب این موارد، موجب رشد صنایع دستی شده است.
مونسان در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت تبدیل صنایع دستی خراسان رضوی به سوغات سفر زائران و گردشگران این استان گفت: قطعا همین طوراست و عمده سوغات گردشگران به وِیژه گردشگران خارجی ، تولیدات صنایع دستی است که خراسان رضوی صنایع دستی خوبی دارد و این تعداد گردشگر خارجی که حضور دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: باید تلاش کنیم به ویژه در اطراف حرم مطهر رضوی صنایع دستی ایرانی جایگاه ویژه ای داشته باشد و از فروش صنایع دستی کم ارزش خارجی که متاسفانه با نام صنایع دستی ایرانی عرضه و برند ایرانی را خراب می کنند، جلوگیری شود.
مونسان تاکید کرد: دولت برای صنایع دستی خارجی ممنوعیت ایجاد کرده و اگر صنایع دستی خارجی باشد قاچاق است و باید با آن مقابله شود.
وی درباره برگزاری نمایشگاه دستی در مشهد اظهار کرد: نمایشگاه محل ارائه محصولات و هم محل بازاریابی هستند و زنجیره صنایع دستی می توانند خودشان را پیدا کنند به ویژه  مارکتینگ و بازاریابی  در کنار آن فروش هم انجام می شود.
 

منبع:   تعداد بازدید : 84 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051