اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار جمعه 21 تیر 1398 ساعت 12:40

مدیر کل در مراسم سالروز ورود رهبری به توس : همکاری میراث فرهنگی خراسان رضوی و شورای شهرمشهد برای ثبت جهانی توس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: گام مقدماتی برای ثبت جهانی توس با کمک های کمیسیون عمران توس شورای شهر مشهد برداشته شده است ، در کنار هم این امر را محقق خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر در مراسمی که  شامگاه نوزدهم تیرماه به مناسبت سالروز ورود مقام معظم رهبری و نوشتن مرقومه ای با تاکید بر آبادانی توس، در آرامگاه فردوسی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: سازمان میراث فرهنگی با شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد  درمنطقه تاریخی توس وارد همکاری بی سابقه  ای شده است و همکاری این بخش ها در جهت توسعه و آبادانی توس به ویژه مجموعه آرامگاه فردوسی نیز بی سایقه است.
وی با بیان این که تاکنون شاهد این هم افزایی نبوده ایم، ادامه داد: پس از حدود نیم قرن این آبادانی توسعه در آرامگاه اتفاق افتاد و حدود 7 هکتار از جلوخان آرامگاه فردوسی بازپیرایی شد.
مکرمی فر تصریح کرد: از سوی اداره کل میراث فرهنگی برج و باروی توس پس از 5 قرن عملیات احیای برج و باروی توس آغاز شده و ادامه دارد، هم چنین تاسیسات آرامگاه نیز بعد از 5 دهه نوسازی شده است.
وی تصریح کرد: گام اول پژوهش و اقدامات مقدماتی برای ثبت جهانی توس با کمک های کمیسیون عمران توس برداشت شده است و در کنار هم این امر را محقق خواهیم کرد.
وی افزود: گام بعدی بولوار پردیس است که با همکاری شهراری و شورای شهر و میراث فرهنگی مقدمات آغاز مطالعات فراهم شده و امیدواریم بتوانیم قبل از پایان سال جاری این بازپیرایی را نیز آغاز کنیم.
مکرمی فر تصریح کرد: در دولت دوازدهم توجه به توس شده است و اقدامات مناسب در این دوره دو ساله انجام شده است.
وی به دیگر اقدامات انجام شده در محدوده توس اظهار کرد: روستای پاژ با حدود یک ملیارد ریال اعتبار آغاز شده و امیدواریم نسبت به احیای جامع و کامل این روستا اقدام کنیم.
مکرمی فر گفت: امیدواریم همان گونه که تاکنون در کنار یکدیگر بودیم در ادامه نیزبرای احیای شهر تاریخی توس که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم هست این همکاری و همراهی تداوم داشته باشد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 84 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051