اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 15:48

برگزاری جشن های مردمی در محل آسبادهای نشتیفان خواف

مدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: آسبادهای نشتیفان خواف یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی به جای مانده از گذشته است و برای افزایش مشارکت های مردمی در جهت حفظ و صیانت از این آثار، جشن های مردمی در محل میدانگاه این آسبادها برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سیدهادی احمدی روئینی با بیان این مطلب افزود: این در حالی است که خرابه های متروک آسبادها به همت سازمان میراث فرهنگی در طی دو سال گذشته نه تنها مقصد گردشگران بی شمار که مرکز گردهمایی و جشن های مردم نیز شده است. 
 
مدیرکل بافت ها، بناها و محوطه های تاریخی سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: تاکنون جشن های مختلف مردمی در محل میدانگاه آسبادهای نشتیفان برگزار و مقرر شده است براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، جشن های مردمی دیگری نیز در این محل برگزار و زمینه آشنایی هرچه بیشتر مردم و گردشگران با این آثار تاریخی فراهم شود.
هم چنین محمد رکنی مدیرپایگاه میراث فرهنگی آسباد های ایران در این باره گفت: مردم مهم ترین رکن حفاظت  عرصه های تاریخی محسوب می شوند و اجرای رویدادهایی با محوریت مردم یکی از سیاست های ماست.
وی به برنامه های اجرا شده در عرصه تاریخی و نگاه یونسکو به این رویادها گفت: برخی تصور برخی افراد پیوند بین مردم، آئین ها و سنت های بومی و محلی با عرصه های تاریخی یک امتیاز محسوب می شود و مشارکت مردم دررویدادهای آئینی و سنتی در تسهیل فرآیند ثبت جهانی موثر است.
رکنی درباره برگزاری جشن درمحل آسبادهای نشتیفان خواف در استان خراسان رضوی اظهار کرد: برگزاری این مراسم یک سنتی قدیمی بوده است که هم چنان استمرار دارد و فرهنگ غنی مردم این شهر را نشان می دهد که آثار تاریخی میعادگاه و وعدگاه آن ها قرار گرفته است و با توجه به توجهی که مردم این شهر به حفاظت آثار تاریخی دارند نه تنها دراثر تاریخی آسبادها آسیبی وارد نمی کند بلکه موجب معرفی بیشتر وجلب توجه گردشگران  به این منطقه می شود.
وی یادآورشد: از تمامی افرادی که ذهنیتی نسبت به مراسم و رویدادها درآسبادها  دارند دعوت می کنیم در مراسم و رویدادهایی که در آسبادهای نشتیفان خواف برگزار می شود حضور پیدا کنند تا با فرهنگ غنی میزبانی مردم این خطه از خراسان بیشتر آشنا شوند و از نزدیک خودشان علاقه مندی و دغدغه شهروندان برای حفاظت از اثرتاریخی را مشاهده کنند.
وی با اشاره به این که پرونده آسبادهای ایران با محوریت آسبادهای خراسان رضوی در یونسکو در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفته است، ادامه داد: قرار گرفتن در فهرست ثبت موقت هم آورده زیادی برای مردم داشته است و توانسته با حضور گردشگران خارجی به ویژه گردشگران اروپایی موجب پویایی اقتصادی این بخش از استان شود.

منبع:   تعداد بازدید : 71 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051