اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 8 مرداد 1398 ساعت 12:10

شماره یک فهرست ملی حاملان میراث فرهنگی ناملموس کشور، به نام خراسان رضوی ثبت شد

در اجرای ماده 12 کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران، نام زنده یاد استاد غلامرضا نبی پور ،پیشکسوت قنات جهانی قصبه گناباد به عنوان اولین شماره در فهرست ملی حاملان میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مسول دفتر ثبت میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی این اداره کل با اعلام این خبرافزود: غلامرضا نبی پور از اساتید نادر قنات های گناباد، بویژه قنات جهانی قصبه بود که در سال 1302 در گناباد متولد شد و از دوران نوجوانی با شاگردی استادکاران قدیمی ،این دانش بومی را فراگرفت .
محمود طغرایی گفت: نبی پور بیش از نیم قرن عمر خود را صرف حفر، پایش و آموزش به نسل جوان کرد تا این که در سال 1397 با زندگی بدرود گفت و نام خود را جاودانه ساخت .
گفتنی است : دانش حفر قنات گناباد در سال 1393 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده و نیز قنات قصبه گناباد که  پیشینه تاریخی ساخت  آن براساس پژوهش های باستان شناسی به دوره هخامنشیان می رسد ، اولین اثر تاریخی استان خراسان رضوی است که توسط یونسکو در سال 1395 ،ثبت جهانی شده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 72 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051