اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 9:52

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی: پیگیری ثبت جهانی روستای بسک در مراحل نهایی است

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: پیگیری برای ثبت جهانی روستای بسک در شهرستان تربت حیدریه خراسان رضوی در مراحل نهایی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فربا اعلام این خبر افزود: روستای بسک تحت عنوان «روستای ملی ابریشم کشی» در تیر ماه سال گذشته به ثبت رسید و این امر به دلیل ویژگی های خاص و منحصربفرد این روستا بوده است.
 
با توجه به جذابیت بالای ابریشم کشی، اهمیت این رشته و نیز علاقه مندی زیاد گردشگران داخلی و خارجی به محصولات ابریشمی ثبت جهانی این روستا می تواند به جذب فزاینده گردشگران کمک کند و این روستا به عنوان قطب گردشگری خارجی در استان بدل شود.
 
وی ادامه داد: تکمیل پرونده بسک برای ارائه پیشنهاد به یونسکو جهت ثبت جهانی در مراحل نهایی قرار دارد و امیدواریم در کوتاهترین زمان شاهد موافقت برای ثبت جهانی آن باشیم.
 
او افزود: این ثبت جهانی در جذب تورهای گردشگری جهانی و هدایت این تورها به سمت بسک موثر است.
 
وی اضافه کرد: روستای بسک نماد کامل توانایی زنان در عرصه هنرهای سنتی و صنایع دستی محسوب می شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی گفت: هم اکنون در این روستا هر هنرمند روزانه 3  کیلو نخ  ابریشم تولید می کند که جهت فرآوری و مصرف مستقیم به شهرهای تبریز و کاشان ارسال می شود.
 
مکرمی فر افزود: در حال حاضر 91  کارگاه ابریشم کشی در این روستا فعالیت دارد که بیش از 70 درصد هنرمندان فعال در این زمینه را بانوان تشکیل می دهند.
 
وی با اشاره به معضل بیکاری در کشور اظهار کرد: صنایع دستی بهترین زمینه برای ایجاد اشتغال و نیز رونق تولید محسوب می شود که با توسعه و ترویج آن می توان اتفاقات خوبی را در عرصه مبارزه با بیکاری رقم زد.
 
هم اکنون حدود 10 هزار هنرمند صنایع دستی خراسان رضوی در تولید محصول در 90 رشته هنرهای سنتی و صنایع دستی فعالیت دارند.

منبع:   تعداد بازدید : 74 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051