اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 14:13

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی: بیش از 1500 اثر در استان ثبت ملی شده است/ پیش‌بینی ثبت جهانی یک اثر تا سال آینده

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تاکنون 1566 اثر ثبت‌ ملی در سطح استان داریم و امیدواریم ثبت جهانی یک اثر را در استان در سال جاری و یا سال آینده داشته باشیم.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مرجان اکبری در خصوص آمار آثار تاریخی ثبت شده در سطح استان اظهار کرد: به نوعی می‌توان گفت هرروز تعداد آثار به‌روز می‌شود و به محض ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی، این تعداد تغییر می‌کند و شاید به این خاطر است که تا به حال، اعلام تعدادها گاهی ضد و نقیض بوده است و تا این تاریخ 1566 اثر ثبت شده داریم که البته ثبت این آثار در گذشته‌های دور و از سال 1310 آغاز شده و تا کنون نیز جریان دارد.
 وی افزود: در سال 1374 آثار ثبتی استان خراسان بزرگ؛ شامل خراسان شمالی، رضوی و جنوبی 90 اثر ثبتی بود و پس از آن، یعنی از سال 1375 به بعد، رشد قابل ملاحظه‌ای یافت و آثار استان خراسان رضوی اکنون مشخصا بالغ بر 15 برابر شده است.
 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: در گذشته‌ها و از سال 1310، آثار ثبتی تحت عنوان آثار غیر منقول ثبت می‌شده است. یعنی ابنیه تاریخی، محوطه‌ها و نهایتا مجموعه‌های تاریخی را شامل می‌شد. پس از آن به آثار ناملموس توجه شد و موضوع مکان‌رویدادهای انقلاب اسلامی و نیز آثار منقول مورد توجه قرار گرفت. به علاوه آثار طبیعی نیز از سال 1382 مد نظر بود. ضمن این که موضوع ثبت جهانی که از گذشته‌ها موجود بود، همچنان جریان دارد.
 اکبری در مورد آثار ثبت جهانی در استان گفت: در مورد آثار ثبت جهانی باید گفت در حال حاضر ما تنها یک اثر را به صورت مشترک ثبت جهانی داریم؛ قنات‌های ایرانی که در مورد استان ما قنات قصبه است. اما در این خصوص امیدواریم و به فکر ثبت جهانی آثار بیشتری هستیم. ضمنا پیش‌بینی ما حدود هشت اثر است که زیرساخت‌های آن در حال حاضر مهیا شده و از آن‌جا که باید استانداردهای بین‌المللی را برای این موضوع داشته باشد و یونسکو تعیین‌کننده آن است، طبیعتا زمان و هزینه زیادی را می‌برد و امیدواریم که بتوانیم سال جاری یا سال آینده یک اثر را برای استان ثبت جهانی داشته باشیم.
 وی همچنین در خصوص آمار اجزای آثار ثبتی استان بیان کرد: از 1566 اثر، آثار غیر منقول 1419 مورد را در بر می‌گیرد و لذا اکثریت این تعداد با ابنیه‌ها است. اما آثار ناملموس که خود می‌تواند به برگزاری جشنواره‌ها و جاذبه‌های گردشگری کمک شایانی کند، تا به امروز تعداد 101 اثر از این رقم را شامل می‌شود. همچنین آثار طبیعی نیز که به نوبه خود می‌تواند در جاذبه‌های گردشگری نقش قابل توجهی داشته باشد، 11 مورد از این تعداد است. در مورد آثار منقول نیز که عموما اشیایی هستند که در موزه‌ها معرفی می‌شوند، در حال حاضر تنها 6 اثر ثبتی داریم که البته این موضوع را با توجه به سیاست‌گذاری اداره کل موزه‌ها، سرعت می‌بخشیم و امیدواریم که بتوانیم در سال جاری و حتی سال آینده این روند را تا 10 برابر و بیشتر افزایش دهیم. ضمنا مکان‌رویدادهای انقلاب اسلامی 28 مورد است که در سطح استان ما پراکنده است. 
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مدیر کل دستور داده‌ تا کل آثاری که شناسایی شده، ولی به ثبت نرسیده است را در دستور کار قرار دهیم و در گام اول بالغ بر 500 اثر را مد نظر داشتیم. از این تعداد 30 اثر اکنون در سازمان منتظر جلسه ثبت نهایی، 24 مورد در حال طی مراحل و 147 مورد در حال انجام اقدامات نهایی ابلاغ به مالکین است و امیدواریم بتوانیم تا انتهای سال 98، تعداد 500 اثر را به روالی مطلوب برسانیم.
 اکبری ادامه داد: در مورد آثار شناسایی شده باید گفت، از همه این مجموعه آثار اعم از منقول، ناملموس و غیر منقول، در استان خراسان با توجه به پیشینه تاریخی آن، حدود 100 هزار اثر پیش‌بینی شده است. اما برای این تعداد هنوز فهرستی تهیه نشده که البته در حال حاضر فهرستی داریم که حدود 6 هزار اثر را در در خود جای داده است. 
 

منبع:   تعداد بازدید : 122 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051