اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 9:24

مدیرمیراث فرهنگی سرخس اعلام کرد: اختصاص بودجه 400 میلیونی برای احداث باغ ایرانی – اسلامی «لقمان بابا» سرخس

مدیرمیراث فرهنگی سرخس گفت: اعتبار 400 میلیون تومانی در سال 98 برای احداث باغ ایرانی – اسلامی لقمان بابا تصویب و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری ارسال شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سیدمجید حسینی با اعلام این خبر افزود: کمیته برنامه ریزی شهرستان سرخس در چند هفته پیش تشکیل شد و پیشنهادی که برای لقمان بابا داده بودیم خوشبختانه در اداره کل میراث فرهنگی تصویب شد. 
 
وی ادامه داد: با بیان اینکه اعتبارات در نیمه دوم سال تخصیص داده می شود، عنوان کرد: با توجه به اختصاص اعتبارات پروژه، احداث باغ ایرانی اسلامی لقمان بابا در نیمه دوم سال 98 شروع می شود. 
 
حسینی خاطرنشان کرد: بخشی از طرح باغ ایرانی با استفاده از اعتبارات سال جاری انجام و پیشرفت فیزیکی آن با توجه به تخصیص اعتبارات در بازه زمانی حداکثر 6 سال انجام می شود. 
مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخس درباره ویژگی های این باغ اظهار داشت: باغ ایرانی اسلامی لقمان بابا بر پایه معماری ایرانی – اسلامی است و ساختار خاص هندسی دارد. 
 
مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخس عبور آب و کاشت گونه های گیاهی متناسب با اقلیم سرخس را از دیگر ویژگی های این باغ عنوان و اضافه کرد: این باغ به مرکزیت و با حفظ بنای تاریخی لقمان بابا ساخته می شود و متشکل از باغ راه های متعدد است. 
 
وی گفت: خردادماه امسال سه هکتار از اراضی اطراف بنای تاریخی لقمان بابای سرخس توسط آستان قدس رضوی به میراث فرهنگی واگذار شد. 
 
حسینی افزود: بنای لقمان بابا به شماره 165 در سال 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و عمده فعالیت های مرمتی بر روی این بنا پس از انقلاب انجام شده است. 
 
وی گفت: این باغ با دیوار آجری با المان های معماری اسلامی محصور و دارای سردرب ایوانی شکل است و مشابه این طرح در شهر کلات و در اطراف بنای قصر خورشید اجرا شده است. 

منبع:   تعداد بازدید : 83 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051