اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 1 آذر 1397 ساعت 18:9

پایان مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار

مدیر پایگاه شهر تاریخی سبزوار و ناظر پروژه گفت: اقدامات مرمت و بازسازی اثر تاریخی مدرسه شریعتمدار واقع در خیابان بیهق به پایان رسید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محسن برآبادی امروز اول آذر  با بیان این مطلب افزود: از محل درآمدهای وقفی این اثر ارزشمند و مساعدت پایگاه میراث فرهنگی و با کمک متولی مجموعه عملیات مرمت و بازسازی مدرسه تحت نظارت پایگاه از ابتدای  سال جاری آغاز شده است .
وی ادامه داد: اقدامات مرمتی مجموعه شامل پاکسازی اثر و حذف تمام الحاقاتی بود که در سالهای اخیر توسط ساکنین روی بنای تاریخی انجام و چهره تاریخی و اصالت آن را از بین برده بود.
برآبادی با بیان این که عناصر معماری زائد بر اساس پلان و معماری اولیه و اصیل اثر حذف شده است، ادامه داد: مرمت بدنه حیاط، بازسازی ایوانچه ها و حجرات پیرامون حیاط مرکزی ، مرمت پایه ها و تاق ها ، مرمت ستون های ایوان و مدرس اصلی مجموعه ، مرمت بدنه و تاق های راهرو ورودی انجام شده است.
وی گفت: حذف باغچه های موجود و بازسازی باغچه های اصلی ، جمع آوری موزائیک های کف و آجرفرش حیاط و ایوانچه های اطراف آن در کنار اقدامات حفاظتی مانند بلوکاژ کردن تمام کف های حجرات و ایوانچه ها و مدرس برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون شالوده اثر انجام شده است .
 برآبادی افزود: ضمن این اقدامات بسیاری از تاقچه ها و بخاری های دیواری که زیر اندودهای متعدد بدنه مدفون شده بود احیاء گردید .
 وی ادامه داد:بعد از مرمت بدنه بیرونی مدرسه و بازسازی درب و پنجره های اتاق مدرس و درب های اصلی مدرسه این اثر تاریخی باارزش که متعلق به عهد قاجاریه بوده و به شماره  8964  در فهرست آثار ملی ثبت شده آماده اسکان طلاب علوم دینی شده است.
 

منبع:   تعداد بازدید : 922 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051