اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:26

مدیرکل درسومین همایش آموزشی توانمند سازی تشکل های مردم نهاد خراسان رضوی: نیازمند همکاری و همراهی سمن ها هستیم

مدیرکل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که فقط 17 سمن در حوزه میراث فرهنگی فعال هستند، گفت: نیازمند همکاری و همراهی سمن ها هستیم

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر امروز 29 آبانماه در آئین افتتاحیه سومین همایش آموزشی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: ماهیت سازمانی ما ملی است و حوزه اش نیز گسترده و سه حوزه وسیع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را شامل می شود.
وی تعداد سمن های فعال در حوزه میراث فرهنگی را محدود دانست و یادآور شد: درکشورهای توسعه یافته بیشتر فعالیت ها خارج از دولت و توسط بخش خصوصی و سمن ها انجام می شود و بیشترین نقش را آن ها دارند و دولت نقش سیاست گذار را دارد.
مکرمی فر تصریح کرد: اگرچه در حال حاضر سمن های فعالیت های ارزشمندی را انجام می دهند اما بیش از این می توانند فعال باشند.
وی با بیان این که برای سازمان های مردم نهاد حوزه میراث فرهنگی جایگاه حقوقی در نظر گرفته است، افزود: باید از این گونه ظرفیت ها برای تعامل و همکاری و همراهی سازمان های مردم نهاد با میراث فرهنگی استفاده کنیم.
مکرمی فربر لزوم فعال شدن سازمان های مردم نهاد در حوزه صنایع دستی تاکید کرد و گفت: مشهد از سال 2016 به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها  تعیین شده و صنایع دستی استان طی دو سال پی درپی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: در بحث میراث فرهنگی نیز جغرافیایی به نام خراسان بزرگ داریم که پهنه ای تاریخی است و سمن ها می توانند معرفی درستی از میراث فرهنگی داشته باشند.
وی یادآور شد: در بخش گردشگری نیز مشهد با حدود 31 میلیون زائر و مسافر نیاز به تبلیغ ندارد،  مسافر به سوی مشهد سرازیر است ، هم چنین در بخش گردشگر خارجی نیز کمبودی وجود ندارد چون دو سوم گردشگر خارجی به مشهد می آید.
وی همراهی و همکاری سمن ها را برای توسعه گردشگری یک ضرورت دانست و افزود: باید توانمند سازی سمن ها در ابعاد مختلف صورت گیرد تا در ایجاد سمن های جدید و توسعه اقدامات اجرایی که در راستای تعالی اهداف سازمان به ما کمک کنند.
آئین افتتاحیه سومین همایش آموزشی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد خراسان رضوی  در موزه خراسان بزرگ برگزار شد و این همایش دو روز با برگزاری  کارگاه های آموزشی و تخصصی، نقش کارآفرینی و خلاقیت در فعالیت سمن ها، آشنایی با قوانین و مقررات حقوقی سمن ها در حوزه میراث فرهنگی، نقش فناوری اطلاعات در توسعه فعالیت سمن ها و اصول و مبانی حفاظت از مواریث فرهنگی در روزهای 29 و 30 آبان برگزار می شود.
 

منبع:   تعداد بازدید : 1080 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051