اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 30 آبان 1397 ساعت 12:23

احیای بافت تاریخی روستای زعفرانیه سبزوار

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: مرمت و احیای بافت تاریخی روستای زعفرانیه سبزوار در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ،محسن برآبادی امروز ۳۰ آبانماه با بیان این که از ابتدای مهرماه سالجاری این طرح آغاز شده است ، افزود: روستای زعفرانیه در فاصله 38 کیلومتری شرق سبزوار به سمت نیشابور از جمله روستاهای ارزشمند با بافت تاریخی زیبا و بکر که شش اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور دارد.
وی تاکید کرد:  تنها چاپارخانه  تاریخی خراسان در این روستا قرار دارد.
برابادی ادامه داد: عدم مداخلات زیاد توسط اهالی و عدم ساخت و سازهای خارج از عرف و مدرن درون روستا که سبب بکر ماندن بافت آن شده، باعث شد علاوه بر شروع اقدامات جهت ثبت بافت روستا در فهرست آثار ملی کشور ، از محل اعتبارات سال 1396 مبالغی جهت تهیه طرح راهبردی و احیای بافت روستا و نیز اعتباری برای احیاء و جداره سازی بدنه و معابر روستا اختصاص یابد.
 وی گفت: اقدامات مرمتی  که سال 1395 در راستای جداره سازی بدنه آغاز شده بود تداوم دارد . 
به گفته وی این اقدامات شامل مرمت جداره و پوسته معبر اصلی روستا و کوچه های فرعی آن از قبیل بازسازی کرسی چینی و بخش های پائینی دیوارها که در اثر رطوبت تخریب شده است.
برآبادی گفت: بازچینی لبه دیوارها و ایجاد خط لبه و آسمانه یکنواخت در روستا ، بازسازی سردرهای تخریب شده و مرمت سردرهای باقیمانده و اجرای اندود کاهگل روی تمام بدنه دیوارها و حذف نماهای غیر متعارف از دیگر اقدامات درحالذانجام است . برآبادی افزود: در همین راستا علاوه بر راه اندازی اقامتگاه بومگردی در سال های اخیر سرمایه گذاران بومی قهوه خانه های باقیمانده در مسیر جاده ابریشم که از درون روستا میگذرد را مرمت و بازسازی کرده اند  تا با راه اندازی آنها در کنار اقامتگاه بومگردی و سایر خدمات گردشگری که در شرف انجام است در آینده ای بسیار نزدیک یک روستای هدف برای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بر کناره این جاده اصلی ایجاد کنیم.
 

منبع:   تعداد بازدید : 954 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051