اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:25

معاون میراث فرهنگی کشور: خروج آثار تاریخی از فهرست ملی کاهش یافته است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: میزان درخواست مالکان خصوصی برای خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی ایران نسبت به گذشته کمتر شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی محمدحسن طالبیان روز گذشته در مشهد با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه پرونده های ثبت ملی در گذشته نقصهایی داشت، این موارد در حال رفع هستند بنابراین درخواستهای کمتری به دستگاه قضایی برای خروج از ثبت ملی اعلام می شود.
وی بدون اشاره به آمار در این خصوص، ادامه داد: از جمله این مشکلات می توان به ابلاغ نشدن حکم ثبت ملی به مالک و یا کمبود برخی مدارک اشاره کرد که در حال برطرف شدن هستند. 
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: طی هماهنگی و در قالب مذاکراتی با قوه قضاییه خواستار توجه بیشتر آنان به ارزشها، هویت تاریخی و آثار تاریخی به عنوان شناسنامه ملی شده ایم و امیدواریم این همدلی بیش از گذشته محقق شود. 
وی افزود: در هیچ کجای دنیا آثار تاریخی ملی توسط دستگاه متولی خریداری نمی شود بلکه این مردم هستند که در نگهداری از آثار تاریخی نقش آفرینی می کنند. تاکنون 32 هزار اثر تاریخی و فرهنگی ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. 
او گفت: رویکرد کنونی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در حوزه ثبت آثار تاریخی، ثبت آنها به همراه حریم آثار در فهرست ملی است تا به این ترتیب از بروز برخی مشکلات و تعرضات به آنها جلوگیری شود. 

منبع:   تعداد بازدید : 1103 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051