اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:25

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان مطرح کرد: فریمان میراث دار معماری مدرن است/// بافت شهری فریمان می تواند از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور برای ثبت جهانی آن نامزد شود

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان گفت: شهر فریمان بواسطه ایجاد اولین سازه های معماری مدرن در این شهر میراث دار معماری مدرن است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حسن‌گیاهی امروز ۲۷ آبانماه با بیان این مطلب گفت : بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی در چارچوب پارادایم مدرنیسم و معماری صنعتی و سبک بین الملل در فریمان بنیان گذاشته شده استکه مجموعه این بناها به همراه معابر و میادین بافت تاریخی این شهر را تشکیل می دهد.
وی افزود: این ساختمان ها با بیش از ۹۰ سال قدمت همراه با ساختمان های تراز اول کشور چون دانشگاه تهران،کتابخانه ملی تهران،ساختمان راه آهن و...جزء اولین سازه های بتنی و مدرن ایران محسوب می شود که از  شرایط آب و هوایی منطقه تاثیر پذیرفته و ترکیبی است از معماری مدرنیسم و ایران باستان است.
گیاهی گفت: هم اکنون انجمن جهانی میراث معماری مدرن که با عنوان دوکومومو ( DOCOMOMO )در زمینه شناسنایی و ثبت جهانی آثارفعال استبنابراین بافت شهری فریمان می تواند از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور برای ثبت جهانی آن نامزد شود.

منبع:   تعداد بازدید : 1087 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051