اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 30 آبان 1397 ساعت 12:30

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی: عملیات اجرای طرح محتوی خانه موزه قرایی رشتخوار آغاز شد

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی از آغاز عملیات اجرای طرح محتوی خانه موزه قرایی رشتخوار خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر امروز ۳۰ آبان با اعلام این خبر افزود: مطالعات ایجاد این موزه در فاز اول از سه ماه پیش، شروع شده و پس از تایید طرح پیشنهادی توسط مشاور توسط اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ، در فاز دوم بصورت رسمی عملیات اجرایی این موزه آغاز شد . 
او ادامه داد:  این  خانه تاریخی متعلق به خان قرایی (خانه حاجی خان )  بوده و قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد که توسط این اداره کل در سال 1380 به شماره 5147 ثبت فهرست آثار ملی کشور شده است و در سال های 1389 تا 1395 در چند مرحله مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است .
مکرمی فر با بیان این که خانه  تاریخی قرائی  در سال 1387 و به منظور ایجاد موزه شهرستان ، خریداری و تملک شده است، گفت: این بنا دارای 1500 متر مربع زیر بنا و از دیگر ویژه گیهای آن ،بادگیرها و شومینه های گچی است .
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: قرار است در این موزه، آیین و آداب و رسوم شهرستان رشتخوار همانند آیین های مذهبی ، عقد و عروسی ،شب چله و...بافته های سنتی شامل فرت بافی، قالی و قالیچه بافی، پوشش و پوشاک شهرستان ، معرفی گیاهان دارویی و طب سنتی و عطاری ،انسان شناسی معاصر شهرستان ، پرتره نگاری ، معرفی موسیقی محلی ،معرفی خان قرایی ، هنرهای سنتی و معاصر شهرستان به نمایش عموم گذاشته شود.
به گفته مکرمی فر هم چنین قرار است این موزه به عنوان یکی از دیگر پروژه هایی افتتاحی این اداره کل در دهه مبارک فجر امسال ،افتتاح و  بهره برداری شود.

منبع:   تعداد بازدید : 982 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051